אלבומים

The Hottest State OST - 2006

בחרת לעשות סרט? יפה. בחרת ליצור עבורו מוזיקה ולא לנסות ולהלביש עליו מוזיקה קיימת? נהדר. בחרת להזמין את מיטב אמני האינדי שיבצעו את השירים האלו? מבריק!

מאת גונן שטיינברג. 26-01-2010
 The Hottest State OST - 2006

אני כותב המלצה זו בתחושה מעורבת. מצד אחד, אני מאמין שזה אלבום שכל אחד חייב להכיר (ומכאן המדור הנ"ל שואב את שמו...אלבומים מומלצים), אבל מצד שני הפסקול הזה הוא האלבום האישי שלי, אותו אלבום שיש כמעט לכל אחד מאיתנו. האלבום הזה שבו אתה בטוח שאתה הבן אדם היחיד שמכיר אותו, ומכאן צומחת האדיקות שלך אליו. אתה רוצה להפיץ את הבשורה, אבל לא רוצה שתהפוך לנחלת הכלל כי אז "יפוג קסמו" של האלבום מבחינתך.

אז למה אני בטוח שרק אני מכיר אותו? כי רק לי עדיין אין סוג של ממיר בבית. כן חברות וחברים, אני אולד סקול כל הדרך, רק הערוצים הפתוחים ועוד כמה ערוצים גנובים מהוט זה מה שקולטת הטלוויזיה שלי (וכמובן ערוץ המזרח התיכון האגדי!). בגלל שאין לי כל כך אופציות בחירה, כאשר אני נתקל במשהו שמעניין אפילו במעט, אני דואג להישאר בערוץ. וכך קרה שיום שבת אחד אני יושב מול הלופ סופ"ש של ערוץ 23 (כן...עדיין יש כזה ערוץ) ומתחיל לצפות בסרט הנ"ל. סרט קטן ומקסים על סיפור עוד יותר קטן ומקסים שביים לא אחר מאשר אית'ן הוק, אשר מבוסס על ספר שנכתב על-ידי לא אחר מאשר...אית'ן הוק (הספיק הרבה הבחור מאז שהגדיר מהי אירוניה ב-Reality Bites).

אבל מספיק עם הרקע, מה שמעצים את הסרט והופך אותו לאחד הסרטים היותר כיפיים שראיתי בשנים האחרונות הוא הפסקול המעולה שלו. הוק קורא לחברו ג'סי האריס, מוזיקאי שכתב ויצר עד כה מוזיקה לאמנים כדוגמת Norah Jones ו-Bright Eyes, לכתוב עבורו שירים לסרט. לאחר שהאריס סיים לכתוב את השירים, הוא והוק ישבו יחד וחשבו שיהיה ממש אדיר אם השירים יבוצעו על-ידי המוזיקאים האהובים עליהם ושיתאימו כל מוזיקאי לסצנה התואמת לו בסרט. חשבו שיהיה אדיר? צדקו! כך קרה שבאלבום אחד מרוכזים להם: Norah Jones, Bright Eyes, Feist, Cat Power, M. Ward, Emmylou Harris, The Black Keys, Brad Mehldau, Willie  Nelson  וכמובן ג'סי האריס בעצמו.

העובדה שכל השירים נכתבו על-ידי כותב אחד, הופכת את האלבום הזה למאוד קוהרנטי מצד אחד אבל מאוד מגוון מצד שני. כל אמן לוקח את הבסיס הדומה הקיים לכל השירים ונותן לו את הטוויסט הכל כך מאפיין אותו. Willie Nelson מעלה בך נוסטלגיה בסצנה שחוזרת לשנות ילדותו של הגיבור, Cat Power מנחמת בקולה כאשר הגיבור מתהלך מדוכא ברחובות ניו יורק, Bright Eyes מתנגן ברקע של מועדון ניו יורקי בוהמי. כל אמן מביא את עולם הקונוטציות שהוא בנה כבר לעצמו, ומעמיס אותו על השירים הכל כך צנועים ואלגנטים שכתב האריס.

האלבום מצליח גם להצטיין בקטעים האינסטרומנטליים שלו. קשה לי לתאר במילים את העונג שמסב לי Brad Mehldau כשהוא לוקח את המוטיב המוזיקלי של הסרט והופך אותו ליצירה מדהימה על הפסנתר - פשוט הבחירה המושלמת לדעתי של הוק והאריס לאלבום הזה. ג'סי האריס בעצמו גם מציג לנו את יכולותיו בשני קטעים נעימים, שהאחרון שבהם הוא הקטע שסוגר את האלבום שפשוט משאיר את המאזין עם חיוך גדול מאוד על הפרצוף.

אפשר אולי להגיד שיש בחירות קצת מפוקפקות באלבום, כמו כמה יציאות שטותיות של האריס עצמו וכמו לתת לכוכבת הסרט לשיר באלבום הזה. כל פעם שקולה צץ באחד השירים אפשר להבחין שהיא "עולה חדשה" ולא כל כך קשורה לשאר הדברים שקורים באלבום...לזכותה ייאמר שקשה מאוד להשתוות לשאר. אבל למרות זאת, הצליח לאית'ן הוק, והצליח לו בגדול אם יורשה לי לומר. לא רק סרט מקסים, אלא גם פסקול מבריק שפשוט עושה טוב על הלב כל שמיעה מחדש.

תגובות

  • תודה

    על ההמלצה היא מקורית מעניינת ועכשיו אם תסלח לי יש סרט שאני חייבת לראות,שמעתי שיש לו פסקול מטריף. :)

    מוסטו, 28-01-2010 15:25