אלבומים

קרולינה - מה אעשה עכשיו? - 2009

מלכת הגרוב הישראלית באלבום שמתאים לכל מצב רוח

מאת נועה ברודצקי. 07-05-2009

תגיות: קרולינה, גרוב, רגאיי, Fאנק, קולות נשיים, קותימן, 2009, מה אעשה עכשיו

קרולינה - מה אעשה עכשיו? - 2009

השמעה ראשונה. שישי בבוקר. למעשה שישי מוקדם מדיי בבוקר לאחר לילה ארוך ושינה קצרה. מהבקרים האלו שלרגע את אומרת לעצמך "חבל שאירן לא השליחה כבר את האטום - רק לא לעבוד". הרכב חונה רחוק, יורד מבול, אני כמעט נדרסת, מקפצת בין הנהרות שזורמים במקום שולי מדרכה. מחליטה לבדוק את הרכש החדש "מה אעשה עכשיו?" מבית היוצר של קרולינה. מעבירה מהר את השיר הראשון והמעולה (Happiness), שכבר לא ניתן לשמיעה עקב טחינה מוגזמת ברדיו. השיר השני "אל תלך כל כך רחוק", כלי מיתר נותן פתיח במקצב מהיר ורך, התופים מצטרפים ומתחילים להכות בצורה עדינה. לרגע הנגינה נעצרת, קולה הנעים, הדק, העמוק ומעל לכל -המלטף של קרולינה נכנס בבקשה - "אל תלך כל כך רחוק", והופס, הכלים שבים לדרכם. אווירת הלחץ, עצבים, רטיבות, דיכאון שהייתה בחלל הרכב שלי נעלמה כלא הייתה, וכעת האוויר חם ונעים. אלבום מושלם לשינוי מצבי רוח בבקרים קשים.

השמעה שנייה. יום שבת והחורף עדיין בעיצומו, המבול לא פסק, הקור חודר עצמות והגשם מציף את המרפסת שלי. מתיישבת עם קערת מרק מול מפזר חום וקרולינה עדיין ברקע בשיר מספר שלוש. הפעם הפתיח קודר, הקלידים נוקשים בכבידה תחת מעמסת העולם על כתפיה של קרולינה, היא מתוודה: "אף אחד לא בא לי...אני עצובה, רע לי ומר לי", פשוט וכנה. הקצב שבו קרולינה שרה גורם להיפוך התפקידים הקלאסיים בשירה. נראה כאילו היא הפכה להיות כלי הנגינה שמלווה את הלחן. אלבום מושלם להתמודדות עם מצב רוח "בודד".
השמעה שביעית. 
ליל שלישי, עשן סמיך, ג'ין אנד טוניק, בר פעיל, פינת ספות נוחה, תחילת ערב בפאב שכונתי. המקצב קליל, הוא מוכר, טון רגאיי עם קורטוב גרוב - זו קרולינה שאנו מכירים ואוהבים עוד מימי ה-Funset. "צר לי צ'רלי", לדעתי, אחד משירי המפתח של האלבום, מתנגן ברקע. אפשר לעשות את הטעות שאני עשיתי ולחשוב שמדובר במילים טיפשיות שנכתבו אך ורק בגלל מצלול דומה. אך בהאזנה עמוקה יותר מבינים שזה ממש לא העניין. המנגינה, בשילוב מטפורות לא לגמרי מובנות גורמות לאנשים ליהנות, מה שמסביר את תנועות הראש מעלה ומטה בתיאום אקראי. הנה נכנס הכינור, שלמעשה עזב פסקול של סרט משנות ה-50 בשביל לבקר באלבום. אלבום מושלם להאזנה כיפית שתכניס את הערב לוויביים חיוביים.

רביעי, השבוע מתחיל להסתיים. הגיטרה חוזרת לשחק תפקיד בפתיחים הייחודים של כל שיר ושיר באלבום הזה, הפעם "הבלדה על אביר החופש ובת גלים". אורי כינורות בעל קול הבס, מגיח כאנטי-תזה טבעית ומושלמת לקולה של קרולינה. כעת המטאפורה יותר מובנת ובוא נודה באמת, גם די קלישאתית. אך כלי הנגינה שמתעצמים עם כל מילה, בשילוב הקולות של השניים משכיחים את הקלישאה ורק מזכירים את התום שפעם ידענו. אלבום מושלם להאזנה במצביי קיטש זול ואיכותי.

השמעה 51 ושליש. שישי אחר הצהריים אפרורי, נסיעה הביתה. הרחוב הומה, עמוס ומקבל תחושה של סלואו-מושיין, אני משקיפה מחלון האוטובוס. בניגוד לאלבומה הקודם של קרולינה, כמעט כל השירים נכתבו בעברית, מה שמוסיף לה גוון אחר. נוסטלגי עם טוויסט חדשני, עמוק ואיפשהו אפילו תנ"כי. גם השיר Smile 2 Me מקבל נופך נוסף בכך שהוא היחיד שנכתב באנגלית ולכן נבדל משאר האלבום. אלבום מושלם להתבוננות מהצד ולעומק.
השמעה 498. 
אפשר לנסות ולהמשיך לתאר כל שיר ושיר ואת הניואנסים הקטנים בו שהפכו את האלבום לגדול. את "מה אעשה עכשיו?" אני יכולה להשוות רק לרגע שבו אתה מצליח לכוון את המים במקלחת בדיוק לטמפרטורה הנכונה (זו שמשאירה לך עור אדמדם בסופה), כמו הרגע שהאוויר בחוץ מקפיא ואתה אוחז בכוס הקפה שעדיין חמה, או כמו הרגע שאתה מזנק למיטה ומתחפר בפוך נוצות לפני שנת לילה עמוקה - האלבום מעורר חום בגוף וחיוך קטן, בדיוק בזוית הנכונה. "מה אעשה עכשיו?" האלבום המושלם לסגירת עשור של מוזיקה אלטרנטיבית ישראלית.

תגובות