אלבומים

Ram - Madigra :The Greatest Hits - 2003

להקה מיוחדת מהאיטי שלא מפחדת להביע דעה למרות הסכנות הכרוכות בכך

מאת Little Y. 15-08-2008

תגיות: 2003, Ram, Madigre: The Greatest Hits

 

 

את הסגנון המוזיקלי Mizik Rasin הכרתי לראשונה כשכחברתי לחוג ריקוד אפריקאי חשפה אותי למוסיקה מהאיטי. סגנון  זה התחיל בשנות ה- 80 ושילב אלמנטים של וודו מסורתי וטקסי עם מוסיקת רוקנרול, Pאנק, ומוסיקת פופ אמריקאית שמאופיינות במסרים חתרניים ופוליטים. מבין כל האלבומים שהיא השמיעה לי, זו הלהקה שהכי התחברתי אליה.

מייסד הלהקה, ריצ'ארד א. מורס, בן לאימא ילידת האיטי ואבא אמריקאי, גדל בארה"ב ושם התחיל את הקריירה המוסיקלית שלו אשר משלבת מוסיקת ניו וויב ופאנק עם מוסיקה קריבית. לאחר לימודי אנתרופולוגיה החליט לעבור לבירת האיטי, Port a Prince בכדי לחקור לעומק את המוסיקה המקומית, שם ייסד ב- 1990 בשיתוף עם אשתו, גם היא מהאיטי, ולהקת פולקלור מקומית של מוסיקאים ורקדנים את Ram.

 

 

הדבר שמייחד אותם וגם הדבר שאהבתי ביותר, הוא שהשירים מתפתחים לכיוונים ולסגנונות לא צפויים. כל שיר הוא מסע ארוך בג'ונגל הצלילים הקריביים של האיטי, עם השפעות  מפתיעות כמו: בלוז, פאנק, וריפים של גיטרות חשמליות של ה"קלאש".

הרבה פעמים לאורך ההיסטוריה שלה, הייתה הלהקה מעורבת בפוליטיקה של האיטי. בתקופתה של החונטה הצבאית בהאיטי, כל מוסיקה ואומנות פרובוקטיבית נחשבו למתנגדות לשלטון. במהלך הופעה של הלהקה באחד הקרנבלים המקומיים, נעצרו חברי הלהקה עקב חשד שמילות השיר הביעו מחאה נגד השלטון. בנוסף, אחד השירים של  הלהקה נקרא  Fey והוא בעצם גרסה מחודשת לשיר וודו ישן. עם הזמן שיר זה  נהפך להמנון הלא רשמי של מתנגדי השלטון והושמע הרבה ברדיו. כעבור שנה מאז שיצא השיר הוא הוחרם על ידי הצבא, ומורס היה תחת איומי רצח של המשטר.

האלבום לא היה לי קל לעיכול בהתחלה אבל כשנתתי לו את תשומת הלב הראויה, גיליתי כמה הוא מרגש ומעורר השראה.

 

תגובות