אלבומים

J.J. Cale - 5 - 1979

המלצה: למסגר ולתלות את העטיפה

מאת נועה בגון. 07-02-2010
J.J. Cale - 5 - 1979

בן 71, ג'י ג'י קייל עם 16 אלבומים מאחוריו ועדיין כותב, מלחין, מקליט ואף מופיע. במהלך 2009 ערך טור לא קטן ברחבי ארה"ב.

רוב שיריו התפרסמו תחת ביצועים של אמנים אחרים, ואתם מכירים את רובם בעל פה. Cocaine המפורסם Travelin' light , Any Way the Wind Blows , Mgnolia, Thirteen Days ועוד רבים נוספים זכו לקאברים של אריק קלפטון, בוב דילן, ג'וני קאש, פיש, בראין פרי, ד"ר הוק, בק ועוד.

קייל התחיל את הקריירה שלו בשנות ה-60' כטכנאי סאונד ומפעיל מכונות תופים (drum machine) וכותב שירים לא בסתר ולא רק למגרה. ב - Roll On, אלבומו האחרון (2009), הוא חוזר להשתמש במכונות תופים, במקום במערכת רגילה ונגן, מתופף "אמיתי". אוזן מיומנת תוכל לשמוע ולהינות מהסאונד הייחודי. קייל חוזר כאן לתחילת דרכו, לזמנים בהם לא היה לו מספיק כסף לשכור מתופף מקצועי להקלטות. בראיון שנתן לאחרונה למגזין "פילטר" הוא מודה שאותן מערכות מכניות הפכו מאוד פופולריות בעיקר בקרב אמני ראפ, והוא לא מצהיר שהוא הראשון להשתמש בהם, אבל בהחלט בין הנחשונים.

הוא נמנע מאור הזרקורים, גר בסן דייגו, אוהב לעבוד בגינה ולכתוב ולהלחין שירים, שמאוחר יותר יתפרסמו עם השמות הגדולים שיבצעו אותם. אלבומיו מעולם לא הגיעו לראש טבלת המכירות, והוא גם לא ציפה לזה. חלקם נחשבים ממש לסקיצות, לא עברו עריכה או מיקס עצבני.

אם להחליט על אלבום אחד להמלצה, זה יהיה 5 ואנחנו מודים שלעיצוב העטיפה היה מקום של כבוד בהחלטה.

תגובות