אלבומים

Q-Tip – Kamaal The Abstract - 2009

האלבום הזה הקדים את זמנו, איזה מזל שסוף סוף מישהו גילה אותו כמו שצריך

מאת ליאור שיינברגר. 21-02-2008
Q-Tip – Kamaal The Abstract - 2009

פתאום, כל הראפרים רוצים לשיר. אם לא ניקח בחשבון את לוריין היל וסי-לו - שתמיד זגזגו בין שני הכובעים, אפשר לומר שהתופעה התחילה ב-2003 עם The Love Below  של אנדרה מאאוטקאסט, המשיכה לקנייה ווסט והאוטוטיון שלו ועברה בשנה האחרונה לשני הסופרסטארים בהתהוות - דרייק וקיד קאדי.

אז זהו, שאי שם בשנת 2001 הראפר עם הקול הכי חמוד בעולם, קיו-טיפ, הקליט אלבום שבו הוא שר ומתפרע מוזיקלית לכיוונים שאמנם נוגעים בהיפ הופ, אך גם רחוקים ממנו בהרבה. חברות התקליטים עשו כמנהגן ולא נתנו לטיפ לשחרר את האלבום, הרי מי ירכוש אלבום של ראפר ששר? תספרו את זה לאנדרה. השנים עברו והאלבום (שעד אז הסתובב לו בצורה לא רשמית רק ברשת האינטרנט) שוחרר סוף סוף בצורה רשמית לשמחת המעריצים.

קיו-טיפ רצה להראות באלבום הזה כמה הוא אוהב מוזיקה - יש כאן מעט מאוד ראפ והרבה מאוד רגעים אינסטרומנטלים של ג'אם סשן בין אחלה נגני ג'אז (שניים מהנגנים הקבועים של מיילס דייויס בין השאר)ב -  Do You Dig U למשל. קטע כמו Blue Girl מתחיל עגום ונוגה והופך לבריזה של פסנתר שמנגן לו עד שהשיר יוצא החוצה ומנמיך את עצמו באיטיות כשפתאום הראפ הקטוע של טיפ נכנס בחזרה ומעיף את השיר ישר למעלה יחד עם כל הכלים החיים. קטעים כמו feeling שפותח את האלבום עם ריף גיטרה מתקתק שנלקח הישר מהספר של פרינס ומחיאות הכפיים והפשטות של  Barely In Love  (שהופק על ידי ג'יי דילה שנפטר השנה), מצליחים לעשות נעים באוזן כמו שיר של הביטלס. יחד איתם קטע כמו Even If It Is So המקסים שסוגר את האלבום עם מנת האופטימיות האופיינית לטיפ, בחור שתמיד ידע לדבר אל ליבן של הבנות מבלי להיות קיטשי או מלוקק.

ולמרות הכל, ישנן עדיין כמה נפילות באלבום הזה, בין אם מדובר בקטע  Abstractionism שפשוט לא עומד ברמה של שאר החומרים באלבום (למרות הופעת אורח של הסקסופוניסט קני גארט) ואפילו קטע הבונוס, Make It Work, נשמע כמו שיר שהוציא הרכבו הישן (והמשובח) של טיפ - טרייב קולד קווסט - אחרי כביסה.

לסיכום: לא בטוח שחובבי ראפ "טהור" יאהבו את האלבום הזה כי כמו חברות התקליטים דאז - הם פשוט יחשבו שהוא מוזר מדי ויפספסו את המורכבות המוזיקלית. אפשר להגדיר אותו כאלבום ג'אז פ'אנקי עם ראפר אחד במרכז שבעצם יודע לשיר מצוין וכמו תמיד, יש לו הרבה מה להגיד על החיים האלה.

תגובות

  • יופי של אלבום

    קיו-טיפ מלך.

    יבגני, 21-02-2010 19:33