אלבומים

Michael Franti - Songs from the Front Porch - 2003

אפשרות לסדר לרגע את המחשבות, לקחת נשימה ארוכה ולעוף

מאת גלית גרינר . 15-01-2010
Michael Franti - Songs from the Front Porch - 2003

כשמישהו מזמין אותך למרפסת הבית שלו זה לא כמו כשהוא מזמין אותך לסלון הביתי שלו. מרפסת היא מרחב אחר, היא לא בדיוק חלק מפנים הבית אבל היא גם לא בדיוק מחוץ לבית. אפשר להבין ממנה, או לפחות לנסות, מי הבן אדם שחי בפנים, בתוך הבית. אילו תמונות תלויות על הקירות שלו, מה הצבע שלהם, מה האווירה בפנים, או כל ניסיון דמיוני אחר. כשמישהו שותה איתך קפה של הדקות שלפני הערב במרפסת הוא גם לפעמים מזמין אותך למקום שמחבר בין הבית שלו לטבע, לשמים, לאוויר, לקרקע. כמה דקות של שקט מהבפנים, יציאה לרגע מעצמך כדי להתבונן על עצמך מבחוץ, להסתכל מהחלון ולראות את הבית מבחוץ, מהמקום הכי קרוב. המרפסת יכולה להיות המקום שמאפשר לך לסדר לרגע את המחשבות, לקחת נשימה ארוכה, לעוף, ויחד עם זאת להרגיש הכי בטוח שאפשר, להרגיש בבית.

Songs from the Front Porch  של מייקל פרנטי הוא אלבום יפהפה. פרנטי מציע שלווה, רכות, ישירות, מסרים חברתיים רלבנטיים והמון אינטימיות. המחשבות שלו עפות יחד עם אדי הקפה וכל לגימה מכניסה אותם חזרה לריאות, לבטן. המילים שלו יפות ורכות כל כך, הקול שלו ממכר ושקט, בטוח, נוכח. פרנטי מבחינתי מצליח להוכיח באלבום שלא צריך להרים את הקול כדי להעביר תחושה, מספיק להיות אתה. הוא מצליח להעביר את התוכן בצורה הכי ישירה שיש, אחרי שהמחסומים הורדו, הערב עומד לרדת, השקט מתקרב, פרנטי מפגיון אנושיות, פגיעות ומוציא למרפסת את החולשות שלו, עצב ושמחה מתערבבים להם מתלאות היום.

הקטע האהוב עלי באלבום, Stay Human, יפהפה ורך כמו שאר האלבום אבל יש בו משהו כל כך שואב. פרנטי פגיע ודואב, קולו צרוד יותר, משתף בתחושת הבדידות שלו כשרק גיטרה מלווה וממלאת אותו, מתוודה על אנושיותו ואומר תודה, משתוקק לשמוע את קולות העיר, לשתף חבר ושכן כי לכל פרח יש זכות לפרוח, כל האנשים המוזרים יוצרים את היופי בעולם, לזרוק החוצה את האנרגיות השליליות, להקשיב לדאלי לאמה או לפחות לאמא, תישארו אנושיים. כל כך פשוט, קצר ונכון.

לא פחות יפה ממנו הוא Oh My God, פרנטי לא כועס, אחרי שכמעט לגם את כל הקפה, במנוחה, הוא מוציא החוצה את כל מה שיש לו לומר על המצב במדינה, על התקשורת, על העוני, על הגזענות, מדבר לאלוהים. הוא כבר לא כועס, הוא מודע וברור, כשיוצאים לקפה במרפסת, צריך מתישהו לחזור, זה צריך להיות פשוט, קצר ונכון, כדי שתוכל להיכנס חזרה הביתה בלי האנרגיות השליליות שזרקת ועם המון אוויר.

תגובות

 • מלך!

  אחת ההופעות החיות היפות והמהפנטות שראיתי בחיי! מייקל פרנטי הוא פשוט מלך!

  ינוביץ, 16-01-2010 13:32

 • מלכה!

  כרגיל גרינר, תענוג צרוף לקרוא אותך. מלא רוח והשראה שמתיישרת לנחיתה בדיוק בגובה העיניים.

  הקולחוז , 17-01-2010 16:03

 • תודה קולחוז

  מחמם את הלב לדעת שמה שיוצא מהלב והבטן עובר בצורה הנקייה ביותר

  גלית גרינר, 23-01-2010 21:23

 • ברור לך שזה גרייטסט היטס, כן?

  אתה מתייחס לאלבום כאילו אלה שירים חדשים כולם, אבל כולם כבר יצאו אי שם מאמצע שנות התשעים כשהוא (יחד עם ספירהד) התחילו להוציא אלבומים. האלבומים עצמם, ד"א, רק משתפרים מאחד לאחד.

  צח, 12-02-2010 19:14