אלבומים

Fanga - Natural Juice - 2007

100% טבעי

מאת יאנו שדה. 11-01-2010
Fanga - Natural Juice - 2007

Fanga means ‘strength of conviction' in Dioula and the commitment of the group is emblematic of its name

Fanga הם גם הרכב צרפתי (בירת אפריקה באירופה) עם מוסיקאים מקומיים שמקורם בניגריה. ההרכב מנגן ניו אפרוביט-מעודן,מעניין חם ומלא השראה. הם התחילו לנגן ב - 1998 ובשנת 2003 הוציאו אלבום ראשון ומעולה בשם Afrokalypyik. ב - 2007 יצא אלבומם השני, Natural Juice ולא מזמן ,בסוף 2009, יצא אלבומם השלישי בשם Sira Ba.

Fanga כמו שאר להקות האפרוביט החדשות (Antibalas, Sean Kuti and Kokolo) מושפעת מהאפרוביט המסורתי ומהאחד והיחיד שהמציא את הזרם Fela Kuti. ההשפעות באות לידי ביטוי בביטים המהירים, כלי הנשיפה שמורגשים ונמצאים בקדמת המוסיקה, הרכב נגנים גדול, ערבוב של Funk וג'אז יחד עם מוסיקה אפריקאית כשכל זה מתובל בשירה בשפת ה -  Dioula. ולמרות שהשפה לא מובנת ברוב הרצועות, עדיין מרגישים שבכל משפט יש הרבה מסר ורוח, בהתאם למשמעות שמם.

השירה ב - Dioula מעצימה את החוויה הניגרית אפריקאית ומשלבת ביחד עם הסאונד האפרוביטי החדש אוטנטיות ועוצמה, דבר שלמשל Fela כמעט ולא עשה, מלבד כמה קטעים נדירים שהוא שר בניגרית. (כנראה של - Fela היה באמת הרבה מה לומר לעולם וכנראה מן הסתם רצה שגם יבינו אותו כמה שיותר אנשים). הרצועות באלבום אומנם קצרות ומעודנות יותר ממה שהורגלנו אצל Fela אבל מרעננות ותורמות רבות לאפרוביט בפרט ולעולם המוסיקלי בכלל. בנוסף, Fanga מארחים באלבומים שלהם מוסיקאים שונים, דבר שמעצים את החוויה כולה וצובע אותה בצבעים נוספים.

מי שכבר מכיר את טוני אלן ואת התיפוף האגדי שלו יוכל מיד לזהות שב Natural Juice. ברצועה הראשונה הוא מתארח במלוא הדרו , ברצועה השלישית באותו אלבום-רצועה מומלצת ביותר עם הרבה גרוב ונשמה הם מארחים זמרת מדהימה בשם Kady Diarra וכשהיא שרה...אך כשהיא שרה...כל מה שבא באותו רגע בא טוב...אז קדימה לחפש את ההרכב ולעוף לעוף לעוף...

http://www.myspace.com/afrofanga

תגובות