אלבומים

James - Laid - 1993

גט לייד

מאת שרין לוי. 19-01-2010
James - Laid - 1993

רצה הגורל, וג'יימס, להקת הפולק-רוק הוותיקה ממנצ'סטר, התגלגלה לחיים באותו הגלגול של הסמית'ס. במילים אחרות, הם קצת נדפקו. כל התהילה כבר נגרפה על ידי מוריסי. אבל אני לא עוסקת בגלגולים מהסוג הזה. גם בואו נניח לרגע לניים דרופינג ולכל ההשוואות שכבר חטפנו מהם אובר-דוז בסיכומי העשור, אז למי שטרם הספיק להכיר את החבורה הבריטית בחיים הנוכחים, הנה ההזדמנות.

ג'יימס החלו את דרכם בשנת 82' ותקתקו עד היום 14 אלבומים. הם הזדיינו מספיק שנים בסבלנות עד שהגיעו לשיאם האומנותי באלבום השביעי, Laid, עד אז נבנה בסיס מעריצים מוצק ופולחני. כך קרה ששיתוף הפעולה של הלהקה עם המפיק בריאן אינו הסתיים באלבום הגדול ביותר שלהם. יחד הם יצרו 55 דקות שמרכזות פופ-רוק בריטי נבון, מהורהר, נסער ושאפתני.

השירה הלירית של הסולן, טים בות' על המנעד המרשים שלה, קולעת את כלי הנגינה, כאילו מושכת קווים ביניהם וכולאת את עצמה במרכז. Laid, שיר הנושא הוא שיכר של שמחת חיים על אהבה לוהטת. Sometimes - גלולת אופטימיות שמביאה על הדרך גם "בוסט" של אמונה. One of the Three הוא אלגוריה אקסטטית על חיילים בריטים שחטופים בלבנון. וישנן בלדות מינוריות כמו Out to Get You ,P.S ו- Lullaby, שמדיפות שובל ריח של זוג אוהבים מחובק ברחוב. אבל יש לזה בעיקר קול, של שני גופים שמתחככים אחד בשני.

Laid יצא לאוויר העולם כשמלאו לי 13. הרבה לפני שהתחלנו לחלץ את המוזיקה שלנו לקבצי אמ.פי.3, לפני שהחורף הישראלי הפך לבדיחה רעה, כשפירוק הנישואים עוד לא הפך לעניין שבשגרה. דורות מתחלפים, תופעות טבע מתרחשות, אנשים משתנים, אבל המוזיקה נשארת גם אחרי 30 ו- 300 שנה. מוזיקה, והקומפוט של אבא שלי.

 

תגובות

  • קולע, ענייני ונוגע. בעיקר במקומות הנכונים.

    "יש לזה בעיקר קול, של שני גופים שמתחככים אחד בשני".

    בושמילס, 19-01-2010 16:40

  • דולפינס

    כתיבה מעולה.

    ירונו, 19-01-2010 19:14