אלבומים

Valravn - Koder På Snor - 2009

העורב השחור והדרמטי מהמיתולוגיה הדנית מתעורר לחיים ומחבר בין פולק סקנדינבי לאלקטרוניקה נשכנית

מאת גיל רוביו. 25-12-2009
Valravn - Koder På Snor - 2009

על פי המיתולוגיה הדנית, Valravn (הוגים Val-Roon) הוא עורב בעל כוחות-על ותובנה אנושית שיוחסו לו גם יופי ואצילות אך גם רשעות אכזרית.

האזנה למוזיקה של ההרכב הדני הנושא את שמו של העורב מובילה למסקנה שההרכב לא יכל לבחור לעצמו שם הולם יותר. המרחב המוזיקאלי בו פועלים 5 חברי ההרכב נשען באופן ראשוני על מוזיקת-עם נורדית אבל מושך גם למקומות של אלקטרוניקה ורוק, מקום שבו הביטוי האישי של חברי ההרכב בא עוד יותר לידי ביטוי. לצד כלים כמו הורדי-גורדי, לירה, חלילים, דאבול ותופי מסגרת מגיעים המחשבים והמקלדות כדי ליצור חלל חדש.  Anna Katrin Egilstrøð,  סולנית ההרכב מביאה בהגשה שלה עדינות שברירית אך גם כוחניות צרודה וסוחפת.

koder på snor (קודים על מיתרים) הוא אלבומה השני של הלהקה שלוקח צעד קדימה לתוך כתיבה מקורית. התקליט כולו נשמע כמו תאונה מוצלחת בין Dead Can Dance, ה-Chieftains וביורק. על הבמה (שם יצא לי לשמוע את Valravn לראשונה) הלהקה נמצאת במיטבה: קודרת, דרמטית ותאטרלית. וזה לא מפליא. חברי ההרכב הכירו לראשונה דווקא במסגרת מפגש נוער חובב תאטרון מכל העולם שהתקיים כאן אצלנו בירושליים ב-1999.

השיר שחתם את ההופעה, שמופיע באלבום,  Kroppar (הגופות) קורא להזיז את עצמנו ולפעול למרות הנפילות. בלי להבין את המילים (שלהלן) מצאתי את עצמי בסיום גרסה ארוכה במיוחד של השיר צועק בדנית Reis Teg Upp בניצוחה של אנה קתרין, מהופנט לחלוטין ונשבע לעצמי שזו חוויה שאחווה בוודאות שוב. בינתיים אני מסתפק באלבום.

Stand up

We have fallen

Stand up

Again and Again

 

Reis Teg Upp

 

תגובות

 • הרכב

  מעניין מאוד שמעורר את הנפש לצאת מעצמה שוב לחיפוש קדחתני אחר האמת,היופי,הרוע ובעיקר את שמניע אותנו קדימה.המלצה מעולה לחורף שעוד אולי יהיה אימתני.תודה שעשית לי היכרות עימם.

  מוסטו, 25-12-2009 16:58

 • נשמע רציני. כבר יורד.

  גלעד, 26-12-2009 13:01

 • ירד- בנזונה של אלבום.

  גלעד, 29-12-2009 03:54