אלבומים

Naomi Shelton & The Gospel Queens - What Have You Done My Brother - 2009

אלבום שיצא השנה אבל נשמע כמו גוספל מקורי שיצא בשנות ה-50

מאת גלית גרינר . 22-12-2009
Naomi Shelton & The Gospel Queens - What Have You Done My Brother - 2009

גוספל, כמו סגנונות אחרים שיש בהם נשמה, מצליח בדרך מוזרה להישמע שמח במובן מסוים. הוא גורם לי להזיז את הגוף, את הראש, את הלב. באותה מידה הוא גם מחאתי כי הטקסטים עצובים, כואבים, עמוקים - שילוב שיכול לעבוד רק כשיש הבנה של צמיחה מתוך כאב. אפשר לראות את ההליכה הזוגית הזו גם ב- Fאנק של סוף שנות ה- 60' ותחילת שנות ה- 70' וגם במוסיקה מזרחית (עם כמה שההגדרה הזו בעייתית) אמתית, לא פופ מזרחי.

נעמי שלטון היא ווקאליסטית אדירה. קול מחוספס מניסיון של חיים, של כאב, עצב, רגש, עומק, אמת, שממנו שואבים כוח לחיים, להתמודדות, להישרדות, לאהבה. התחושה שנשארת בסופו של יום במצב כזה היא של תקווה. זו לא התבכיינות כי העוצמה ניכרת ונוכחת, זו לא התלוננות, זה שיתוף בכאב בלי שום בושה, אנושיות לשמה שלא מסתירה את חולשותיה ואת התנאים שמזינים אותה. לדעתי אין דרך אחרת להתמודד עם המציאות.

זהו גוספל במלוא מובן המילה, תענוג לשמוע את האלבום, נשמע ממש בשנות ה- 50' ויצא ממש השנה. האלבום יצא באותו לייבל (Daptone Records) כמו שרון ג'ונס, גם היא אישה וזמרת אדירה, ששרה Fאנק בצורה הכי עמוקה שלו. מדהים איך אפשר ליצור משהו שנשמע ממש כמו אז, עכשיו, מבלי שזה יישמע חיקוי. ההרכב הזה נשמע ככה כי זו המציאות שהוא חי, הוא לא מחייה שום דבר, אלא חי את זה.

תגובות

 • כבר כתבו על האלבום הזה

  http://www.106fm.co.il/post/10817/

  מרווין, 22-12-2009 17:32

 • אלבום מקסים

  בהחלט אחד האהובים עלי השנה

  אופיר ב, 22-12-2009 19:43