אלבומים

Grizzly Bear - Veckatimest - 2009

תקראו לזה פופ, תקראו לזה רוק , תסווגו אותו כאוות נפשיכם - אני מסווגת אותו כדיסק שישמח את לבבי עוד הרבה פעמים.

מאת מורן אייזן. 24-12-2009
Grizzly Bear - Veckatimest  - 2009

לבחור את האלבום האהוב עלי לשנת 2009... בשבילי זו הייתה משימה לא קלה: חוצמזה שאני מחוברת עדיין בחבל הטבור לג'אז מהפיפטיז ויונקת מהרוק של הסבנטיז, יש בי איזה פחד עמוק ממוסיקה חדשה. לא מהמוסיקה עצמה כמובן, אלא מ"רשימת הקניות" הארוכה שמגיעה עם כל שיר פשוט, המפרטת סגנונות מוסיקליים, שאפילו האוזן המיומנת ביותר לא מצליחה לקלוט, גם אחרי אין-ספור האזנות. אך האלבום שהצליח לחלחל הכי עמוק זה האלבום של Grizzly Bear.

באלבומים הקודמים, חברי ההרכב נהגו לעבוד על שירים מוכנים: אחד מחברי הלהקה (לרוב Ed Droste או Dniel Rossen) היו מגיעים עם שירים מולחנים וכתובים ועיקר העבודה היה בליטוש העיבודים. Veckatimest הוא האלבום הראשון בו חברי הלהקה יצרו את השירים ביחד ממש מתחילת תהליך הכתיבה. לצורך עבודה על השירים והקלטתם, התכנסו חברי הלהקה בצפון מדינת ניו-יורק - התוצאה: אלבום שנשמע כמקשה אחת - כיצירה שבה כל השירים הם אחים תאומים מהפרייה אחת (תאומים אמנם, אך לא זהים כי לכל שיר יש את הייחוד שלו).

השירים נפרשים לאיטם וחושפים אלבום מורכב, עם מצבי רוח שמשתנים משיר לשיר. שיתופי הפעולה באלבום לא קונבנציונאליים: Nico Muhly (מלחין קלאסי ומעבד מוסיקלי, שעבד קודם לכן עם ביורק), Victoria Legrand בקולות רקע ומקהלת הנוער של ברוקלין שתורמים להרמוניות הקוליות המופלאות שמאפיינות את האלבום. מצד אחד קיימים אלמנטים פופיים ומקצבים שאחיין שלי בן ה-9 הגדיר כגרוביים ומהצד השני יש אקורדים שנותנים אוירה קצת קודרת. השילוב הזה, מצליח לפנות לקהל רחב מבלי להשתמש בנוסחאות השחוקות של הרוק והפופ המיינסטרימיים והוא שהופך את האלבום הזה למעניין.

תקראו לזה פופ, תקראו לזה רוק , תסווגו אותו כאוות נפשכם - אני מסווגת אותו כדיסק שישמח את לבבי עוד חודשים רבים, אם לא שנים.

תגובות

  • אחד הטובים שיצאו השנה, יהההההההה

    lamapil, 24-12-2009 13:48

  • אלבום מופת!

    בחירה מצויינת אייזן!

    אודיני, 24-12-2009 14:28