אלבומים

BLK JKS - After Robots - 2009

למה להסתפק בהרכבים לבנים שמנסים להשמע כמו אחיהם כהי העור? לכו ישר למקור עם BLK JKS הדרום אפריקאים

מאת אמיר עטר. 10-12-2009
BLK JKS - After Robots - 2009

מעולם לא תפסתי מעצמי מישהו שאוהב מוזיקה אפריקאית ואפרוביט בפרט. זה כולל גם נסיונות של כל מיני מוזיקאים מעניינים כמו ה - Peter Gabriel, Talking Heads ו - Paul Simon "לאַנגלֶז" אותם ולהביא אותם לתרבות המערב תחת מעטפת פופ ניו-אייג'ית-רוחנית משהו.

אבל לאחרונה דווקא יש תחייה מחודשת של מספר הרכבי אינדי שמנופפים חזק בגיטרות ומקצבי תיפוף שנשענים חזק על מורשתו של פלה קוטי ומשפחתו המורחבת. המובילים בהם הם כמובן ה-Vampire Weekend, שהצליחו לעשות ממתקי פופ מצוינים בשנה שעברה, ההרכב Fools Gold ואפילו וותיקי הפסיכדליה המסומפלת Animal Collective משתעשעים ברעיונות המוזיקליים הללו לאחרונה.

אז עם כבר עולם האינדי מתאהב ברוק בסגנון היבשת השחורה, למה לא לבדוק מה קורה שם בזמן אמיתי? BLK JKS היא רביעיית רוק שמגיעה מג'והנסבורג שבדרום אפריקה והם משלבים את אותם אלמנטים של אפרוביט ביחד עם השפעות מעניינות אחרות. קולו של הסולן מזכיר מאד את קולו של סולן TV on the Radio וזו אחת מההשפעות הניכרות עליהם, במיוחד בשילוב בין שתי הקולות המובילים בהרכב. האפרוביט הבסיסי מביא איתו מידה הגונה של Fאנקיות, אך החבר'ה האלו לוקחים אותה דווקא לכיוונים מפתיעים של מורכבות מוזיקלית עם קטעים ארוכים בעלי התפתחויות רבות שמזכירות קצת את ה- Volta Mars פה ושם.

אין הרבה דברים שנשמעים כמוהם כרגע בעולם המוזיקה ונראה שהם ימשיכו לעשות את השילוב המוזר הזה של השחור והלבן, שילוב שכבר ראינו בעבר, אך תמיד מהכיוון ההפוך. וזה בדיוק הייחוד של ההרכב הזה.

תגובות

 • איזה כיף לקרוא המלצה שכזו...

  http://www.106fm.co.il/#tracklist/listid/9605/ גם אני לא יכלתי להתעלם מהשיר הזה..

  Alter-Nate, 10-12-2009 16:57

 • מגניביסנט!

  ותודה על ההמלצה

  שהג'ונס, 11-12-2009 02:33