אלבומים

Portishead - Dummy - 1994

אלבומם הראשון של פורטיסהד מוציא ממני מבול געגועים מהול בצלילים נעימים. רוצים לצאת למסע?

מאת חן עטר. 01-01-2010
Portishead - Dummy - 1994

בכל פעם שאני שומע את האלבום הנפלא הזה משהו באיזון הנפשי שלי מתערער. אני נכנס לחיפוש עמוק בנבכי הנשמה וחוזר כל פעם שפוי פחות, אך מרוצה יותר. זהו האלבום הראשון של החברים מן הממלכה הבריטית בו הציעו סאונד מרענן, קולות נעימים וחיבור טוב ביניהם. הסאונד מתאים לחיפוש פנימי עמוק ורגוע מצד אחד ולישיבה רגועה עם חברים על בירה קרה בלילה לח וחם מצד שני.

האלבום מתחיל בגשם של סאונד מתעתע ולעיתים מפחיד בו מתחילים את המסע הארוך. קולה של Beth Gibbons מצליח לשבות אותי כבר מהשניות הראשונות. קול נעים, רך ומלטף אשר נותן ביטוי שונה לנוף המוסיקלי מסביב, מרכך את הסאונד הדוקרני והמתעתע. השיר השני Sour Times, מלווה בסמפולים מעבודתו של Lalo Schifrin אשר רקח את שיר הנושא של תוכנית הטלוויזיה והסרט Mission: Impossible"", מלווה בעבודת גיטרה מעולה. האווירה באלבום ממשיכה להיות רגועה ומתעתעת לכל אורכו. הקצב המונוטוני שנשבר, הסאונד האלקטרוני הנקי, הגיטרה הדומעת צלילים, הביט הקצבי/רגוע והקול הרך והנשי מעניקים חווית האזנה ומסע מושלמים.

לסיום המסע, השיר שסוגר את האלבום, Glory Box , הוא בעל קצב רגוע של גיטרות נעימות המלווה בקולה של הסולנית ומעניק משמעות חדשה למסע הארוך והמרתק. הטקסט העמוק ובעל המשמעות מביא אותי לחשוב לקראת סיום לא רק על עצמי, גם על אחרות, מבול של געגועים כלפי אותן אלו שכבר לא איתי. הטקסט מחזיר אותי אחורה לתקופות של התחלה, זמנים בהם הן ואני לא הפסקנו לשחק בחץ וקשת והתחברנו לגוף אחד מלא בטחון ורגש.    

Give me a reason to love you

Give me a reason to be, a woman

I just wanna be a woman

 

 

תגובות