אלבומים

Fiona Apple - Tidal - 1996

A bad bad girl

מאת גונן שטיינברג. 19-11-2009
Fiona Apple - Tidal - 1996

יש לי חולשה קשה ביותר לנשים על פסנתר. אני מודה כי כל אישה שיודעת לנגן אקורד מינור 7 על הפסנתר אני נשבה לצליליה מהר מאוד. עוד חולשה שלי (כן, אני בן אדם די חלש), היא אותם ילדי פלא אשר בתור מוזיקאי נותנים לך את ההרגשה שלא משנה כמה שנים תחיה, מה שהם עשו כבר בשנות העשרה, לא תצליח לעשות גם בגיל 40.

זה מה שפיונה אפל עושה לי עם האלבום הזה. האלבום יצא שהיא הייתה בת 19, כלומר נכתב כאשר הייתה בסביבות גיל 18. המורכבות ההרמונית והעומק הלירי הם משהו שלא הרבה בני 18 יכולים לחשוב עליו בכלל, יותר מכך, גם בני 40 מתקשים להגיע לרמה זו. בגיל שבו אני חשבתי רק על איך אני משתמט מהצבא, פיונה כבר ישבה באולפן והפיקה את השירים שמציגים אותה באופן החשוף ביותר, המלנכולי ביותר, כפי שהיא כל כך יודעת.

מאמץ הבכורה הנפלא הזה לא השאיר הרבה מקום למפיק, ג'ון בריון, להתערב (לפחות לא במידה שבה הוא עשה באלבום שבא אחריו). נדמה כאילו הוא נשען לאחור ונתן לים הכשרון הצעיר הזה שקוראים לו פיונה אפל להתפוצץ על הפסנתר שלה, לשחק בו כאילו היה העבד שלה. לפעמים מתנשאת מעליו, לפעמים מתכרבלת איתו בלילה קר, האלבום הזה הוא כולו היחסים שבין פיונה והפסנתר שלה. דרך האלבום הזה ניתן לראות איך היא חווה את חייה דרך הפסנתר, איך שהפסנתר משמש עבורה כמקום הבטוח שלה מפני העולם האפור שהיא מתארת בשיריה.

כשהייתי בניו יורק ב-2005, זכיתי להיות בהופעה שלה. נראה כי דווקא בשירים מהאלבום הזה, כמעט 10 שנים אחרי, עדיין הכי כואב לה ובו בעת, הכי נוח לה לבצע אותם. ישובה מאחורי הפסנתר, איפה שהיא יכולה בשקט לשבת בצד ולצחוק על העולם, היא לא מחפשת לתת שואו ולהתחבר עם הקהל, היא מחפשת לקבל עוד זמן איכות עם הפסנתר שלה. וזמן איכות של פיונה עם הפסנתר, הוא זמן תענוג בשביל כולנו.

תגובות

 • אהבתי

  תיאור ממש יפה גונן - מרגיש כאילו אתה נותן לה את הכבוד הראוי ביותר:)

  גבי:), 19-11-2009 22:14

 • פשששש

  בנאדם... נשארי רק להצטער שלא כתבת עוד קודם

  אודיני, 19-11-2009 22:44

 • באמת כתבת יפה

  אלבום מצוין. קרן.

  סוודיש, 26-11-2009 19:29