אלבומים

Erik Truffaz - Arkhangelsk - 2007

צלילי ג'אז חורפיים אשר מלווים מסע נפשי בין יאוש לתקווה, בין זריחת החמה לשקיעתה

מאת מורן אייזן. 29-11-2009
 Erik Truffaz - Arkhangelsk - 2007

נסיעה באוטובוס, אני חצי מנומנמת. הדיסק מתחלף בנגן. מהאזניות קולחים צלילים שמדגדגים לי את הדמיון. אני עוצמת את העיניים ומאזינה, נדמה לי שיש איזה סיפור שמסתתר בין הצלילים. בהאזנה השנייה אני נותנת לפנטזיה בראשי לזרום מבין האצבעות אל הנייר הנרעד שעל ברכיי:

צלילי חצוצרה עגומים מקדמים את השקיעה. מקצב תופים מלווה את השמש במסלולה הקבוע בטרם תצבע את הים ותשקע בין גליו. שולי ענני הגשם האפורים נצבעים לרגע באש אדומה, כמו בדמו של היום הגווע לאיטו. התופים והגשם תופפים מקצב מלווה והחצוצרה זועקת את שברו של היום. רגע של הפוגה בגשם, קרני השמש מפציעות לרגע מבין העננים האדומים, זמר צרוד תוהה תהייה עגומה:

If God is who you fearThen slowly disappearInto the red cloudHe'll swallow your soul

הגשם חוזר והופך למבול. המיית הגלים נטמעת בהרמוניה נשית מלנכולית, הגשם על המים והתופים מכים במקצב מתגבר. אקורד בצלילי עוגב מתאבל על היום שחדל מלהיות.

מקצב הלילה חודר בשקט ומבלי משים מתגבר. אנשים קטנים בפאבים אפלוליים בעיר קטנה שותים עוד פיינט של בירה, תלאות היום נושרות אט אט.

   

Lift your spirit upLet it flyGet lost

האלכוהול זורם בעורקים. לאט לאט מסתמנים קמטים זעירים בזוויות העיניים וחיוך מפציע. אדי האלכוהול הופכים הכל איטי והרגשת החמצה מתגנבת: עוד יום חלף והקרבות כבר נוצחו. הדרך מהפאב תמיד קשה יותר מהדרך אליו כשחצאי מראות מטושטשים מלווים אותך הביתה.

Listen to the dark, find out where you are

 Listen to the dark, watch you from up far

מקצב השיר ממשיך בשלו, הזיות האלכוהול מפמפמות בבלוז קרקסי ומתפוגגות אל החשיכה. קהות חושים משתלטת בלטיפה נחרצת ולאחריה השינה, מסחררת את התודעה אל מקומותיה החבויים. העפעפיים נרעדים במחשבות על כל מה שהודחק. חלום צרפתי בשחור-לבן חודר בצלילים צרודים לוחשים.

השמש מפציעה נלהבת. החיים שוקקים במקצב מתגבר: שאון משאיות הזבל, מכוניות יוצאות אל הכבישים, האנשים הממהרים ליום עבודה תופפים ברגליהם פעימות לב של יום חדש. לקראת הצהריים העיסוקים מתישים, הרעב מתחיל לכרסם. איש אלמוני במשרד פלוני מתמתח, אדם אחר מפהק. גסיסתו של היום מתחילה כשהשמש פונה מדרום למערב ומביאה עימה רצון עז להתנער מכל הסובב כדי לרדת לחוף ולהרהר. בין הגלים מתעורר שיר געגוע, הלב זועק ברכות את כל מה שהיה ואיננו ואת כל הדברים שישנם ולא יהיו עוד.

תגובות

  • אלבום מדהים. חבל שלא דיברת עליו קצת...

    גלעד, 29-11-2009 20:34