אלבומים

Deerhoof - Friend Opportunity - 2007

הזדמנות לחברה יפנית

מאת אודי ניב. 17-11-2009
Deerhoof - Friend Opportunity - 2007

אני אוהב יפניות. למעשה, אני כ"כ אוהב יפניות, שבתקופה שבה עבדתי בקניון בהוואי (יעד התיירות מספר 1 של היפנים) קניתי לי חולצה עם כיתוב ביפנית שאומר "אני רוצה חברה יפנית". אחת מהסיבות שבגללן אני כל כך אוהב יפניות, ואת העם היפני בכלל, היא הקוטביות שבה הם תופסים דברים, ובהתאמה, מוציאים אותם לפועל. המשמעת העצמית שלהם, שבאה בעקבות החוקים החינוך הנוקשים אל מול פריצת מוסכמות וחופש יצירתי. היפנים הם משוגעים במובן הטוב של המילה, ואני וודאי לא הראשון לומר זאת.

אני אוהב יפניות. הרבה לפני שיצא לי להכיר אותן באופן אישי, יצא לי לשמוע אותם שרות. אחת מהיוצרות היפניות היצירתיות של העשור (וחצי) האחרונים היא Satomi Matsuzaki, האישה שעומדת בראשה של להקת Deerhoof. לתייג את המוזיקה של  Deerhoof זו משימה קשה. אחרי הכל, מדובר בלהקה שקיימת כבר למעלה מ 15 שנה ושיחררה עשרה אלבומים. להקה שטומנת בחובה כל כך הרבה סגנונות והשפעות מוזיקליות שהותכו ועורבבו יחדיו; רוק, נויז, אלקטרוניקה, ג'אז ושלל קצוות האלטרנטיבה של ז'אנרים רבים שיוצרים כאסח מבולגן מהול במתיקות פופית סכיזופרנית. שיגעון, טירוף, שונות, חופש היצירה נוסח יפן.

אני אוהב יפניות, אבל אני חייב להיצמד לעובדות. Deerhoof, היא בכלל להקה אמריקאית מסן-פרנסיסקו. עיר שנחשבת ללב הליברליזם האמריקאי ומביא עמה מסורת מוזיקלית ענפה ומלאת חופש ודמיון.

בשנת 2007, Deerhoof חזרה להיות טריו. עזיבתו של הגיטריסט והטלטלה שבאה בעקבות השינויים דווקא כשהם מצליחים לצבור לעצמם עדת מעריצים היא זו שגרמה לאלבום הבאה שלהם להישמע מעט שונה מקודמיו. היכולת הטכנית שלהם יחד עם יכולת האלתור, הביאו את הקומפוזיציות באלבום לתוצר מוגמר משובח. האלבום נפתח במשפט Come meet me, The perfect Me ונסגר בשיר מופת כמו Look Away, ונדמה כי יותר מתמיד Deerhoof שמים לב לכל פרט ופרט באלבום שלהם. מהתוכן עצמו, דרך עטיפת האלבום ועד בחירת סדר השירים.

כל השירים באלבום נמשכים פחות משלוש דקות והוא מכיל מגוון רחב של סגנונות. ישנים שירים רכים, שירים קצביים, שירים כבדים וכמובן ישנם גם כאלה מהסוג שירים שנותן (וחזק) בראש. קצת כמו The Fiery Furnaces בתחילת דרכם אבל עם טוויסט אישי מובהק של.

Friend Opportunity, הוא אלבום שהצליח למצוא דרכו מעלה בעידן של היצע חסר תחתית ברשת, ובצדק.

Deerhoof יופיעו ב-15 לדצמבר במועדון הבארבי, תל אביב.

תגובות

  • I love Japan

    good review bro...

    Alter-Nate, 18-11-2009 20:32

  • זה מרגיש כמו התקף אפילפסיה

    אבל בהחלט מגניב

    דקסטר בוכניק, 19-11-2009 16:35