אלבומים

David Bowie - Low - 1977

כך יוצרים הסטוריה

מאת דן זוארץ. 08-11-2009
David Bowie - Low - 1977

מאורע הסטורי חשוב בתרבות ובמוזיקה בפרט, הוא לא משהו שקורה הרבה. אם בכל יום היה יוצא אלבום מופת והופעה נדירה הייתה מתרחשת, לא הייתה להם משמעות אמיתית לאורך זמן. לכן בפעם הראשונה שהפטיפון שלי זכה לקבל אתLow (שלושים ש"ח מסוחר בשוק הפשפשים!!), הבנתי שאני שומע משהו מיוחד במינו.

לא כל יום אדם כמו דייויד בואי פוגש אדם כמו בריאן אינו, בעיר כמו ברלין, בתהליך גמילה מסם כמו הרואין (שרק חייזר כמו בואי מתגבר עליו וממשיך לחיות גם אחרי שכולנו נמות). צירוף מקרים הוא זה שיצר את האלבום הראשון בטרילוגיה הברלינאית של בואי בהשראת אינו. אחריו יצאו Heroes המופתי ו - Lodger, הקצת פחות טוב לטעמי.

האלבום מחולק לשני חלקים כאשר כל צד שונה לחלוטין מהשני. הצד הראשון מורכב מקטעים רוקיסטים על סינטיסייזרים קרים ומקצבים שמזכירים את Another Green World של אינו. רק שעם קולו של בואי, שבאלבום הזה נשמע קצת שונה, השילוב הוא לא פחות מנדיר. ההשפעה מהרכבים כמו קראפטוורק ומהאווירה המנוכרת של ברלין באותם ימים נשמעת בכל שיר. הייאוש והציניות בטקסטים ובקול, אשר כל כך רחוקים מבואי מלך הגלאם רוק ,מוציאה ממנו ומהמאזינים משהו לא מוכר ומאוד חזק. הצד השני של התקליט כולל ארבעה קטעים אמביינטים אינסטרומנטלים שבהם ההשפעה של אינו ניכרת אף יותר. על הצד השני קשה למצוא מילים, קשה גם לתאר את התחושה שהצלילים האלה מעבירים בך. אפשר רק לומר שקשה להישאר אדיש אליהם.  

Low הוא האלבום הראשון בטרילוגיה והמהורהר מבינהם, הוא לא צועק אלא רומז. הוא התחלה של שיתוף פעולה מוזיקלי נדיר בין דייויד בואי לבריאן אינו וטוני ויסקונטי, פיסגה מוזיקלית שאני מתקשה למצוא גבוהה ממנה.

תגובות

  • בהחלט אחד מפסגות היצירה של סואי

    האלבום הכי טוב מתקופת ברלין וכנראה אחד המבריקים בקריירה המפוארת שלו(ולא חסרים לו אלבומים מבריקים). והבאת בדיוק את השיר הכי אהוב עליי באלבום כקישור אז סחתיין.

    רוני , 10-11-2009 21:29

  • תכיר-אני רוני ואני מקלידה מהר.

    *בואי

    רוני, 10-11-2009 21:30