אלבומים

Anouar Brahem - The Astounding Eyes of Rita - 2009

מלחין העוד התוניסאי חוזר באלבום חדש וכובש מבית ECM

מאת גיל רוביו. 09-10-2009
Anouar Brahem - The Astounding Eyes of Rita - 2009

ההצלחה והאהדה הגדולה למוזיקה של אנואר ברהם היא חידה. אחרי הכול מדובר בנגן עוד שמנפיק אלבומים אינסטרומנטלים מאופקים, נחבאים אל הכלים כמעט, על גבול המינימליזם. היצירות שלו רואות אור בלייבל הג'אז הגרמני ECM, שגם לחובבי ג'אז רבים מסמל איכות אליטיסטית ששמורה ל"מביני" דבר. למרות שהוא מנגן בעוד, אין שום דבר שמצלצל עולץ או ים-תיכוני במוזיקה שלו, שנעדרת כל מוטיב של "חאפלה" בעליל.

ויחד עם זאת, כל חובב מוזיקה אמיתי שנתקל במוזיקה שלו לא יכול שלא להיכבש ולהוסיף את הקטלוג של ברהם למגירות התקלטיה והלב שלו, כמוצא סוד נפלא. משהו בצורה הנגינה הכנה והישירה, בלחנים המלנכוליים ובחום האנושי הגדול שנושב בכל אלבום ואלבום של ברהם מצליח להפוך אותו לנגיש כל כך.

האלבום החדש הוא עוד תוספת מופלאה ברצף האלבומים של ברהם. הפעם חוברים לברהם (עוד וקולות) שלושה נגנים נפלאים:

Klaus Gesing הגרמני בקלרינט-באס, Björn Meyer באסיסט הג'אז השוודי (שניגן בין היתר עם Nik Bärtsch's Ronin משוויץ) ו- Khaled Yassine, נגן כלי הקשה צעיר מלבנון. המיזוג הזה של מזרח ומערב בא לידי ביטוי כרגיל גם בלחנים של ברהם שמצלחים להלך על נקודת המפגש והמשותף לעולמות, מבלי לגרוע מאף אחד מהם.  האלבום כולו מוקדש למשורר הפלסטיני המנוח מוחמד דרוויש.

אם אתם טרם נמנים עם חסידיו של ברהם - זה בהחלט אלבום טוב להתחיל איתו. אם אתם כבר נמנים, כמוני, על עדת מעריציו, "עיניה הנפלאות של ריטה" הוא פריט חובה בתקליטיה שלכם. אח צעיר ונפלא ל-Le Pas Du Chat Noir, אחד האלבומים האהובים עלי בכל הזמנים.  

תגובות

  • מעולה גרוביו. תענוג של האזנה. רק חבל ש...

    הוא מקדיש את האלבום לדרוויש.

    גלעד, 09-10-2009 23:52

  • וואווו, תודה רבה!!!

    לא ידעתי שיצא חדש והוא נפלא!!! שוקרן רוביו

    אביבי, 11-10-2009 12:08