אלבומים

Laya Project - Laya Project - 2007

Laya Project הוא מסע מוזיקלי וחזותי אל התרבויות המוזיקליות של דרום מזרח אסיה

מאת שי ברבלט. 04-10-2009
Laya Project - Laya Project - 2007

 

בתחילת 2005 יצא צוות הקלטה וצילום למסע בחופי אסיה, שני מפיקים ישראלים, פטריק סבג (הפקה מוזיקלית) ויותם אגם (סאונד) ביחד עם קבוצת יוצרים מאירופה, אסיה וקנדה יצאו למסע לאורך החופים של מדינות דרום מזרח אסיה והודו שנפגעו באסון הצונמי. הרעיון היה להגיע לאותם כפרים קטנים שנפגעו לצלם ולהקליט מוזיקלית את הפולק השורשי המקומי.

סבג ואגם לא ידעו איך יסתיים המסע ואם יצא ממנו פרויקט כזה או אחר, המטרה הייתה המפגש עם אותם האנשים והתרבויות המוזיקליות העשירות של הקהילות לאורך החופים.  לצורך הפרויקט הם עברו במדינות סרי לנקה, תאילנד, אינדונזיה, מיאנמר (בורמה), האיים המלדיביים והודו.

השירים הוקלטו ברובם "לייב" בשטח, כאשר ביקשו מהמוזיקאים המקומיים לבצע את הקטעים אותם נוהגים לנגן בטקסים מסורתיים שונים. לאחר התהליך הזה סבג ואגם לקחו את הקטעים וערכו איתם הקלטות משלימות באולפנים בצ'אני, בנוסף נוספו כלי נגינה מערביים וכלים אלקטרוניים שעוטפים את הקטעים האינסטרומנטליים שהוקלטו בשטח ונותנים להם פרשנות קצת יותר מערבית. למרות זאת מספר אגם כי ההתערבות בקטעים הייתה מועטה והרצון היה רק לשפר את איכות הסאונד.

כל זה הביא ליציאה של הדיסק הכפול המעולה Laya Project שמחבר בין אותם כפרים קטנים במזרח למערב לא מדובר רק בחיבור מוזיקלי אלא גם טעימה מתרבויות עתיקות וממסורות של אלפי שנים. סבג ואגם היו כמו חוקרים אנתרופולוגיים שבאים לאותם הכפרים הקטנים, מתבוננים, מצלמים ומקליטים שירים שזמנם שאול. אחד הסיפורים שייך לשיר Hai la sa  שהוקלט בהודו. זהו שיר עם שהגברים שרים בצאתם עם סירות הדיג מהכפר ללב ים, לשם  מוטיבציה וכוח בעת החתירה. אחרי אסון הצונמי שבו הכפר איבד את רוב רכושו וסירותיו, הוא קיבל מתרומות סירות מנוע חדשות בעוד בעבר השתמש במשוטים ובכוח האנושי. אחד הזקנים בכפר מספר כי מאז שהגיעו סירות המנוע הגברים הצעירים הפסיקו לשיר את Hai la sa כאשר הם יוצאים ללב ים ואט לאט השיר הולך ונעלם. סיפור אחד מיני רבים שיש לכל קטע בדיסק.

הדיסק נמכר גם במארז שכולל DVD בן שעה עם צילומים מדהימים של אותם הכפרים, תרבויות, רצועות חוף קסומות ותהליך העבודה על הדיסק והסרט.

להגביר ולהתמסר לצלילי המזרח.

תגובות

  • זוהי ביקורת מאוד רוחנית!!! :)

    אביבי, 04-10-2009 19:49

  • קטע מעניין..הולך לבדוק את הדיסק

    תודה

    נדב, 06-10-2009 17:57