אלבומים

עמיר לב – הכל כאן - 2009

עמיר לב משחרר אלבום חדש בתזמון עונתי מושלם. סער גמזו מתחמם מול הקולקציה החדשה

מאת סער גמזו. 18-09-2009
עמיר לב – הכל כאן - 2009עטיפת האלבום

בארץ שחונה ומאובקת כמו שלנו אין באמת חורף. אין כאן עונה ארוכה ואפורה שמבריחה את האנשים מהרחובות ומכניסה אותם לעצמם להתכנסות מהורהרת. אין כאן עצב לירי שנולד בהיעדר אור שמש. אין כאן בקרים לבנים של שלג וגם לא יותר מדי לילות סערה רומנטיים. אבל יש כאן סימני חורף אחרים. אחד הבולטים אצלי הוא עמיר לב.

בכל פעם שהמחשופים העמוקים הופכים למחשופים מתונים יותר והימים מתקצרים, עמיר לב נקרא לקדמת הבמה שלו. הקול הנמוך והמלחשש, השורות הקצרות, הטקסטים שתמיד נשמעים מוכרים וכמובן המוזיקה שמלווה את כל זה ומתפרצת ברגעים הנכונים במיוחד. עמיר לב הוא חורף ישראלי בשבילי. אחרי שנים שבהם אני מאוורר שוב ושוב את אותה הקולקציה של לב בכל חורף, הגיעה קולקציה חדשה. אלבום חדש לעמיר לב.

לב כנראה מכיר את הקהל שלו ומספק לו את המנה הנדרשת. הקאובוי מהצפון עם המבט הרך והקול הנמוך עושה את זה שוב. בלי הפתעות גדולות, בלי להמציא את עצמו מחדש, בלי פומפוזיות מיותרת, עם המון לב. האלבום החדש, "הכל כאן", הוא השלב הבא והמאוד מתבקש אצל לב.

מוזיקלית הבשורה ב"הכל כאן" לא גדולה. אין כאן חיתוך לכיוון סאונד מעודכן או להתנסויות חדשות. עיקר ההרכב מלווה את לב כבר שנים וממפגש למפגש נראה כי הכימיה ביניהם מתהדקת, העיבודים מתמקצעים וכל היחידות פועלות בהרמוניה. הגיטרות של לב עדיין מנסרות בעדינות ומקבלות חיזוק מברי סחרוף ויניב דדון, חטיבת הקצב שמכילה את אסי ששון הנהדר על התופים וגולן זוסקוביץ' על הבס סוגרת את הכל לחבילה אחת ואחידה מאד. תוסיפו לזה את איתי בלטר שתורם קלידים ב"פארדייס" ואת ההפקה של אילן צלר (שהולך עם לב כברת דרך עצומה) והרי לכם בסיס מוזיקלי ראוי ביותר למנה המרכזית שלי - הטקסטים.

המילים של לב תמיד היו בשבילי מרכז ההצגה. הכתיבה הכמו-אינטואיטיבית, היכולת לצלם במילים רגעים סוערים וטעוני רגש, היכולת שלהם להיות כל כך חדים וכל כך מופשטים באותו הזמן - כל אלה, יחד עם השימוש ההולך ומדלדל בשפת אימי אצל אמנים, קושרים אותי חזק ומהר לשירים של לב. כאן דווקא מחכה הפתעה קטנה. אם התרגלתם לקבל את עמיר לב כשחקן מרכזי של הטקסטים שלו, כשהקונטקסט הוא בעיקר יחסים והסביבה הקרובה אז צפו לשינוי. לא גדול אבל מאד מעניין. לב הוא עדיין מרכז הסיפור אבל נדמה שהפעם הקונטקסט משתנה. לב מוצג יותר בהקשר החברתי והרחב. כחלק מחברה שמקיימת איתו מערכת יחסים סבוכה וטובענית. הוא מעז לשחרר אמירה פוליטית ברורה ("בלפור 7"), מבקר את תרבות הסלבס והפערים החברתיים ("קנטינה") ומתאר מערכת יחסים זמנית וזולה בדרך שכל כך אופיינית לו ("פארדייס").

נדמה לרגעים כאילו עמיר לב משתתף במרוץ אחר לגמרי מזה שכל השאר האחרים לוקחים בו חלק. במקום העיסוק האובססיבי כמעט של אמנים בזמן על כל השלכותיו, עמיר לב חופר במימד אחר - המקום. 8 מתוך 12 השירים באלבום נקראים בשמו של מקום כולל שיר הנושא. "הכל כאן" קרא לב לאלבום ומהאזנה להאזנה מתחיל להתבהר למה הוא התכוון. כל כולו נמצא בתוך האלבום. האהבות, השנאות, הפחדים, הישראליות, החלומות, הטרנדים, הסיפורים הקטנים שמרכיבים יחד את עמיר לב - הכל כאן.

תגובות