אלבומים

נדב אזולאי – בצד של הרעים - 2009

סער גמזו מגלה באיחור אופנתי עד כמה "בצד של הרעים" הוא אלבום בכורה מוצלח ושנון

מאת סער גמזו. 21-09-2009
נדב אזולאי – בצד של הרעים - 2009עטיפת האלבום

במדידה ראשונה הדיסק של נדב אזולאי לא התיישב עלי בדיוק. ההפקה המוקפדת לחצה קצת במותניים. אבל משהו הרגיש עדיין מאד קרוב. תמונת העטיפה שמציגה פיסה קטנה מהעין של לונדון כשזו מגמדת מטוס נוסעים ענק נותנת תחושה חדשה של יחסיות. המשחק המתוחכם הזה מושך אותי ואחרי כמה האזנות הלחץ נעלם. התחלתי להרגיש נוח. ממש נוח. מין נוחות כזו שמרגישים ליד משפחה.

נדב אזולאי כבר צבר קליומטראז' של הפקה, נגינה, מיקסינג וכל מה שמסביב. הגיע הזמן שהבחור הסופר מוכשר הזה ימצא את הדרך לקדמת הבמה. הוא לא ילך בדרך הסלולה, המוכרת. זו שכולם צועדים בה בראש מורם והמון ציפיות. הוא יסלול דרך חדשה, כזו שאפשר לקרוא לה בשמו. יש בו משהו כל כך עצמאי שמסביר מחדש מה זה אינדי. הוא לא יסכים להיכנס לכוכב נולד ולזכות במסלול אינסטנט להכרה המיוחלת, הוא לא ייתן קרדיטים בסוף החוברת של האלבום אלא באמצע, הוא לא ירד להדרן בסוף ההופעה אלא בהתחלה, הוא ינצח בסוף - בדרך שלו. כשכל זה קורה תחושת הניצחון וההישג פשוט עצומה. כל כולה מתגלמת בשתי מילים קטנות שמופיעות דווקא בסוף הקרדיטים - "סוף סוף". תהליך הלידה של "בצד של הרעים" כנראה היה תובעני ואולי אפילו מייסר כלפי אזולאי. כל זה ועדיין שווה.

"בצד של הרעים" הוא אלבום לגמרי לא מתיימר. יש בו פשטות קסומה (שמהלכת על רוב הסצנה הבאר שבעית) שיוצרת אינטימיות עם המאזין וקונה אותו בלי צורך בחנופה. הכתיבה אנושית כמו הסיפורים והמצבים שהיא מתארת, המוזיקה והנגינה מושיטות מכחול עדין וצובעות את המילים בגוון המדויק ובאווירה המתאימה. אחרי כמה האזנות קשה לפרק שוב את האלבום לשירים אבל עדיין קל להצביע על "ניצנים" המעולה ששלח אותי להרהר מחדש על הקשר שבין כסף ואמנות, על הטקסט הנהדר של "לאסוף שאריות" ("כולנו באותה סירה רק שאני טובע"), על התוגה העמוקה והמצמררת של "הימים שאחרי" ועל השאלה הכי קשה בזוגיות - "איך זה שאנחנו לא ביחד?" ("אוטובוס אחרון").

נדב אזולאי נושא עליו מטען יפה של ניסיון שעוזר לו להציג אלבום בכורה מוצלח ומגובש מאד. אלבום שמציב לו רף גבוה להמשך הקריירה. אולי קצת מוקדם לזה אבל אני ממש סקרן לגלות איך יראה האלבום הבא שלו. הוא יחליף צד? או שהרעים יחליפו?

נדב אזולאי להשמעה באתר Bandcamp

נדב אזולאי לרכישה באתר היס

תגובות