אלבומים

אבי עדאקי - אבי עדאקי - 2009

המחאה של אבי עדאקי נוגעת בנושאים המוכרים של חיי היומיום, מה שהופך אותה לכואבת אף יותר

מאת סער גמזו. 11-09-2009

תגיות: מחאה, אבי עדאקי, 2009

אבי עדאקי - אבי עדאקי - 2009עטיפת האלבום

לא קל לכתוב מוזיקת מחאה. הרבה פחות קל לנסות למכור אותה. מחאה לא מתחנפת לאוזנו של המאזין. להיפך, היא דורשת ממנו התמסרות, הקשבה ובתמורה לזה היא עוקצת אותו. כשהיא כתובה כמו שצריך היא אפילו מניעה תהליכים קוגניטיביים ומזינה את המחשבה. ולפעמים היא פוקחת לך את העיניים ומראה לך מקרוב מה נמצא לך מתחת לאף ולא שמת לב.

המחאה של אבי עדאקי לא מחפשת נושאים איזוטריים לתקוף. היא סובבת סביב הנושאים הכי מוכרים ובנאליים מחיי היומיום. היא לא פוחדת להניף את המאכלת מעל צווארן של הפרות הקדושות. היא לא פוחדת לזעזע ולטלטל את המאזין כדי להוציא אותו מהאדישות. היא לא שומרת את עצמה במגדל השן של הביקורת האקדמית אבל גם לא מתיישבת על הברזלים של העברית הקלוקלת. היא מחאה של אדם כמוך.

האלבום הוא מעט משיריו של אבי עדאקי שנאספו בין השנים 1997-2007 ונאגדו לכדי אלבום בעיקר בשל לחץ מהסביבה הקרובה. בהיעדר כוונות מסחריות גדולות ובהתאם לפוטנציאל המסחרי הצפוי של האלבום הוא הודפס בכ-250 עותקים שחולקו ברובם לחברים ומכרים. אחד מהם מצא את דרכו אליי.

שיר הפתיחה, "מודע אני", הוא סצנת הפתיחה המושלמת. אין פה רק הומאז' למאיר אריאל או לברכת השחר אלא גם בירור עצמי של עדאקי המתבונן פנימה. אם המודעות היא יסוד הבעיה אולי כדאי לטפל בה. להיפטר ממנה? להחליף עם בלונדינית טיפוסית? העיקר להיפטר מהאבסורד הנורא שמביאה אותה מודעות. אותו אבסורד שמגולם בלהיט של אבי פרץ ומצליח לבלבל את עדאקי.

"קשה לי, את זה כבר מישהו שר ורקדו, כן, גם את זה אפשר, על הקצב, בכזו פשטות, יאללה כפיים, יאללה בקלות..."

 

 

הקטע הבא כנראה תמיד יהיה רלוונטי. עם הרבה דמיון ויצירתיות עדאקי קושר את גיבורי המקרא לשיר חמוץ מתוק עם סוף הולם. הגעגוע למנהיג אמיתי (היה אחד כזה בשנים האחרונות?) והכמיהה למנהיגות ישרה ואיכותית פורצים בשורה האחרונה ומכים בנו באחת מנקודות התורפה הישראליות הכואבות.

"משה הזה אולי גמגם אבל עשה המון אתם דיברתם ודיברתם והגיע זמן לסתום. ולעשות."

גם מרוץ החיים הסיזיפי מצליח לתסכל את עדאקי. "כל מה שצף" הוא שיר קינה לישראליות של היום. מרוץ הפרנסה, הדיכאון הקיומי, התקשורת המסחרית מדי, אובדן המוסר והיעלמותם של הערכים מרחיקים מאיתנו את כל הדברים הטובים ומשאירים רק חרא.

"כל שאהבתי, מרוב שנרקב, כל מה שטוב עוד וכל מה שצף".

עולם החי מגייס את מיטב הדימויים שלו בשיר "גנים של גמד". האנלוגיות מעניינות, לשיר מקצב יחסית גבוה אבל גם כאן החדות והאירוניה בכתיבה מאד בולטות וההשוואה בין תכונות אנושיות לחייתיות מעבירה מסר מאד ברור ומפכח. במה מותר האדם מן הבהמה?

"יש לי גנים של גמד וזין של חמור, ויש לי חשק כמו ארנב עם כח כמו לשור, ורעמה כמו אריה אני חופשי כמו ציפור, כן במיטה אני נמר, רק שעכשיו אני שיכור".

 

 

כנראה שעליבות החיים והאבסורדיות שלהם מרתקים את עדאקי. הרגישות שלו לשבריריות שבחלום האנושי לא באה על חשבון ההכרה בחשיבותו. הוא לא מאמין ש"להביא את המכה" זה חלום ובטח לא שאיפת חיים. חייבים לחלום אבל חלומות כאלה שירוממו את הנפש ולא רק את מצב החשבון בבנק. אולי הצדעה לבועת ההיי-טק שהתפוגגה, אולי קריאת השכמה הכרחית לכולנו ואולי פשוט קולה של הרוח שגוועת בעולם החומרי.

"וכשיבוא מיליון הדולר הראשון ואז התואר מיליונר, מיליון אירו בריבוע, זה יוצא הרבה בטוח, מי סופר? תתעורר!"

עדאקי עוד מספיק להשתובב עם ח.נ ביאליק ("אז היי לי אם וגם אחות, וביחד גילוי עריות, היי לי אם ואחות וגם זונה, בואי כבר מה יכול להיות"), לספק תמונה אישית קודרת ("ימני בידי, נסתרות דעותיי, ובשמאל מלטף, מאושר למדי. מחופש, מחפש את הדרך לצאת") וגם הצצה פנימה כמפלט מההמולה ("אתמול היה פרוע קיבלת שיגעון, אני רוצה להיות רגוע, בורח לדמיון, אפשר לשתוק ואם יש טעם, אז בשתיקה לרעום").

תוסיפו לכל זה נגינה רגישה ועוצמתית לא פחות על כל הכלים בכל השירים ופורטרטים עצמיים מדויקים ומלאי רגש שמקשטים את האלבום ותקבלו יצירה אישית, מגובשת ובעיקר - מלאת אמירה. אמירה לא פשוטה ולא קלה אבל כזו שאם תפתחו לה את הדלת ותתנו לה להיכנס היא תוכל לחולל אצלכם שינוי לא קטן.

 

תגובות

  • סחתיין

    על הניתוח המעמיק. גרמת לי להוציא אותו מהערימה לסיבוב נוסף על הנגן.

    דקסטר בוכניק, 16-09-2009 12:30

  • אולי ב bandcamp ?

    הכתבה גורמת לחשק עז להקשיב לכל האלבום. בבקשה...

    ירון, 29-07-2011 19:13