אלבומים

Danger Mouse & Sparklehorse - Dark Night of The Soul -2009

ספארקלהורס, דנג'רמאוס, דיויד לינץ, איגי פופ, סוזן וגה, ג'וליאן קזבלנקה, ג'ייסון ליטל ועוד... הם השמות הגדולים המעטרים את האלבום המסתורי Dark Night of The Soul. ואכן הוא מסתורי

מאת רותם דויטשר. 12-08-2009
Danger Mouse & Sparklehorse - Dark Night of The Soul -2009

לקסמיו של ספקארקלהורס (מארק לינקוס) איני זרה. באלבומו Dreamt for Light Years in the Belly of a Mountain מצאתי עצמי מתעטפת בקולו העדין בזמן שהלחן מלטף אותי, ובדיוק ברגע הנכון כמו שאני אוהבת - נכנסת הגיטרה המנסרת. והכל עם טעם כזה לא מכאן שמצליח לקחת אותי למקום שעדיין לא הייתי בו, בכל פעם שאני מקשיבה לשיריו.

ללהטוטיו של דנג'רמאוס (בריאן ג'וסף ברטון) התוודעתי די לאחרונה, באחד הפרויקטים האחרונים שלו עם beck, באלבומו Modern Guilt שהופק בידי ברטון. נשביתי כליל לקסמיו.

כל אבק הקסמים הזה רק התעצם וקיבל נופח עם  Dark Night of The Soul- הפרוייקט המשותף של לינקוס וברטון.

על האלבום שמעתי באמצעות חבר, שהיה בהופעתה של סוזן וגה בארץ ביולי האחרון, הוא סיפר ששרה שיר שלא הכיר וציינה כי הוא לקוח מהפרוייקט שנעשה עם השניים. מיד קפצתי.

בשנייה שחזרתי הביתה התחלתי בחיפושים, לנסות להבין במה מדובר ואיך יכול להיות שלא שמעתי על זה. התיישבתי למול המסך, התחלתי לקלף אט אט את השכבות מהפרוייקט המסתורי. מדובר בפרוייקט שתחילה נראה לי כסופר-מחתרתי. הרגשתי כאילו גיליתי איזה דבר סוד.

כל ההתרגשות הזו עוד לפני ששמעתי בכלל את האלבום. 

גיליתי שאת האלבום אי אפשר לקנות בחנויות. זה אולי מתחיל להישמע כמו אותו תרגיל שעשו Radiohead, כנגד חברות התקליטים וזה נכון, צעד זה אכן תוכנן על ידי ברטון כחלק ממלחמתו נגד חברת התקליטים EMI, אבל הוא לא עצר שם. נכון להיום, לא רק שאי אפשר לקנות את האלבום בחנויות, אי אפשר לקנות אותו בכלל.

את האלבום ניתן היה לרכוש בצורה של דיסק ריק (CD-R) ביחד עם ספר צילומים של דיויד לינץ ("דפדוף" קל באותם צילומים של דיויד לינץ רק תרמו לאווירת המוזרות שגברה אצלי במהלך גלוי פרטים אודות האלבום, בעודי גולשת מאתר לאתר מנסה לפתור את התעלומה). על גבי הדיסק הריק - צורבים את האלבום. אני בטח לא צריכה להסביר איך משיגים את האלבום, את המוזיקה עצמה. וזה בדיוק מה שברטון ולינקוס הבינו גם כן.

הספר (המכיל כ-100 עמודי צילומים), בצירוף הדיסק נמכרו ב-5000 עותקים בלבד - כל עותק ממוספר.

סוף סוף, התעלומה נפתרה, המסתורין התמוסס... (במקצת) ואני, נשארתי עם המוזיקה.

ואיזו מוזיקה! כל שיר באלבום נכתב, הולחן והופק בידי ברטון ולינקוס. בכל שיר הם מארחים אמן אחר. ואכן מדויק להגדיר זאת כאירוח - בסלונם, בתוך ביתם, בעולם שיצרו השניים.

עולם שמורכב מהמתוק מריר של לינקוס, לרגעים עדין ונעים אבל אם נקשיב טוב נרגיש את המלנכוליות ועצבות המנסרת. ברטון, אורז את הכל בעטיפה מושלמת שלא מצאתי בה כל דופי. פשוט שילוב מנצח.

על גבי כל זה, בוזקים השניים ביצועים של אמנים אורחים. האלבום נפתח בשיר Revenge בביצוע להקת הפליימינג ליפס. השיר האולטימטיבי לנקמה באקס/ית כטיפול בשברון לב - הקלידים הדומיננטיים בליווי בס, תופים ואלמנטים אלקטרונים המשרים דרמה אבל בעיקר ציפייה. כי הקצב, הסימפולים והגיטרה, שאני באופן אישי חיכיתי לה, מגיע מאוד מהר עם השיר Little girl בביצוע ג'וליאן קזבלנקה (סולן הסטרוקס) כי אז הכל מתחיל להיות הרבה יותר מלוכלך. הדיסטורשן מגיע לשיא בשיר Angel's Harp בביצועו של בלאק פרנסיס בקולו המחוספס. הקצב מתגבר אפילו עוד יותר, בסגנון Punky בשיר Pain בביצועו של איגי פופ.

האלבום נסגר בשיר הנושא את שם האלבום, בביצועו של דיויד לינץ, בליווי פסנתר ג'אזי, גיטרה וברקע מעיין רעש באז סטטי ובדיוק כמו בסרטיו, היוצרים אווירה כל כך אמיתית ומשכנעת אך בזמן תלושה לחלוטין מהמציאות.

 Hear The Entire Album: 'Dark Night Of The Soul'

(Dark Night of The Soul הינו ספר שחובר בידי קדוש קטולי עוד מהמאה ה-17 והושרש כביטוי המתאר אדם החי חיי בדידות ואובדן).

תגובות

 • מדהיםםם

  קניתי את הדיסק בעקבות הביקורת , כל מילה נכונה!!! דיסק מעולה , ביצועים מדהימים!!

  ליאת, 05-08-2009 19:16

 • אלבום ללא דופי

  ירונו, 12-08-2009 08:35

 • gr8

  the only thing missing in this review is: ""In a real dark night of the soul it is always three o'clock in the morning"" Scott Fitzgerald + a reference to Douglas adams... Gr8 musique!

  eli, 13-08-2009 12:17

 • אחד מאלבומי השנה

  החולפת ללא ספק.. כתיבה נהדרת ולעומק הדברים. כיף גדול.

  שירן, 13-08-2009 12:17

 • האלבום נגנז מסיבות בירוקרטיות

  ניתן להשיג אותו רק בדרכים לא כשרות כל כך

  האמזונה, 13-08-2009 12:44

 • אלבום מעולה!

  פרלה, 14-08-2009 11:44

 • בקורת משובחת ונכונה

  סוס שחור, 14-08-2009 21:58