אלבומים

Kenny Burrell & John Coltrane - Kenny Burrell & John Coltrane - 1958

אלבום ג'אז ענק. לא פחות. מומלץ בחום עבור חדשים בז'אנר וכמובן עבור אלו שיודעים להעריך קלאסיקות מופת, פרי יצירתם של John Cotrane האגדי ונגן הגיטרה Kenny Burrell העונה לשם המפתיע "Kenny Burrell & John Coltrane "

מאת גלעד אליצור. 16-07-2009
Kenny Burrell & John Coltrane  - Kenny Burrell & John Coltrane  - 1958

האלבום הוותיק הוקלט בשנת 1958 בניו ג'רזי ומשלב בתוכו מלבד קולטריין ובורל נגני מופת כמו Tommy Flanagan(פסנתר), Paul Mr.p.c Chambers( באס) ו Jimmy Cobb (תופים).אגב, שלושה נגנים מתוך ההרכב הזה יקליטו בערך שנה לאחר מכן את מה שתיחשב  לאחת מיצירות הג'אז הפופלריות של כל הזמנים בניצוחו של מיילס דייויס  "kind of blue".

בורל,  שהושפע רבות מ Wes Montgomery  ו Charlie Christian   משלב לאורך האלבום מגוון אלמטים של ביבופ ובלוז,ומעניק לנו כאן צליל בלוזי רך ועשיר שמתמזג בשלמות עם  הסקסופון טנור .ניתן להבחין שקולטריין משתמש בסגנון יותר עליז משהו , ומביא את הביבופ לרמות חדשות של תחכום,מה שעתיד להשאיר בין שאר עבודותיו לאותה תקופה, חותם על דור שלם של מוזיקאים. יותר מאוחר יפנה קולטריין לגישות שונות לגמרי שונות בג'אז.   המלודיות לא מורכבות מדי ונעימות לשמיעה, במיוחד לאלו שרק התחילו לחקור את הז'אנר, ומשם יכולים להתפתח לכיוונים חדשים.

"Freight Trane"הקטע הראשון באלבום והבולט שבו לטעמי, הוא מקצב בלוזי מהיר ומצויין, ג'ימי קוב (מתופף) בשילוב עם קולטריין ובורל נותן עבודת סולו מדוייקת. בקטע "I Never Knew"  ואולי גם בחלק ניכר מהאלבום, בורל עושה עבודת פריטה מדהימה ולוקח את הגרוב לידיים שלו, מה שאולי קצת מאפיל על קטעי הסולו של קולטריין אך עדיין משאיר להם מקום מכובד."Why Was I Born" הוא דואט רגוע ומהפנט של השניים,הרבה מאד רגש נשפך בסשן הזה, ראו הוזהרתם.ראוי לציין שקולטריין לא הרבה לשתף פעולה עם גיטריסטים וחבל שכך משום שבאלבום הנ"ל ניתן לראות כמה הסאונד של הגיטרה מחמיא לקטעי הסולו שלו ולוקח אותם כמה צעדים קדימה.

שורה תחתונה, מדובר באלבום חובה לכל חובב ג'אז באשר הוא ובכלל  לשוחרי מוזיקה טובה.

תגובות

  • מסכים

    אלבום מדהים ובאמת חבל שקולטריין לא הקליט עם יותר גיטריסטים. תודה שהזכרת לי כמה האלבום הזה משובח, וכמה הוא בא טוב בשישי בצהרייים.

    יאיר יונה, 17-07-2009 14:57