אלבומים

Dirty Projectors – Bitte Orca - 2009

עד עכשיו לא הייתי ממש בטוחה שזה ילך בינינו באופן מחייב אבל המרירות המתוקה הכניעה אותי והנוכחי הוא בגדר טבעת יהלום.

מאת שירן מוסטובוי. 19-07-2009
Dirty Projectors – Bitte Orca - 2009

 

Bitte Orca משלב בלדות אר&בי קצביות, דביקות ומתקתקות שמזכירות כמה כאלה שאבד עליהן הכלח מהצד הכהה של שנות התשעים, עם מוטיב סיני-טיבטי-אוריינטלי ששזור לאורך כל האלבום וממסגר אותו לכדי תנועה קלה עם הראש ככה, מצד לצד או למעלה למטה, תלוי ממי לוקחים דוגמא, בומביי או ברוקלין בכל הקשור לתנועות צוואר.

עם הרמוניה מלודית במרבית הקטעים וסאונד שבור וקטוע בשאר את מצב הרוח הוא יודע יופי להרכיב לפאזל של רגשות מעורבים, מרעננים ויוצאי דופן. רגשות שעולים בפעם הראשונה (והאחרונה באלבום זה) לגרון ביחד עם תחושת חנק הנובעת מהתרגשות רגישה בשיר Two Doves. בפעם השנייה הם עולים לשפתיים ומבצעים בהן מתיחה לצדדים עד לכדי הקלה בשיר Stillness Is The Move. יש לו גם קליפ שצולם בהרים מאולפקים באווירת חופש מפוחדת מסתורית וערפילית בו רואים את אנג'ל דרדוריאן (כשמה כן קולה) שהיא גם יפה, אולי אופה ובטוח שרה בצורה שעלולה לגרום לרצות להיהפך לקניבל ליום אחד רק בכדי לבלוע אותה שתמשיך לשיר ליד הסרעפת, להעצמת האפקט המרטיט של קולה. הפעם היא הלכה על מניירות אה-לה מריה קארי מהימים שהיא עוד עניינה מישהו, נו מילא.

דייב לונגסטרת' האיש והקול שלא דומה לאף אחד אחר (טוב אולי קצת לאנתוני מהג'ונסונס) ושל אף אחד אחר לא עמוק וגבוה בו זמנית כשלו, קול שאם הוא רוצה או לא יחדור גם אל מריה הקדושה. הוא זה שהתחיל את הכל ב 2002 והתחיל לייצר את הסגנון שמתקשר מאוד מצד אחד ומצד שני לפעמים אוטם את עצמו בפניך ולמעשה ממצה את עצמו די מהר, לכן השמחה היא כה גדולה כאשר מדובר ביציאה חדשה. בקטעים מסוימים הוא מזכיר מאוד את Rise Above  מ-2007 וזה בגלל שהאופי שלהם מאוד מובהק, הם מסוג הלהקות שאם תשמעו בשעשועון רדיו 5 שניות מהשיר ותצטרכו לזהות של מי השיר בטוח תזכו בכל הקופה, 20 שקל.

קשה להניח את האצבע על הסיבה שבגללה ההאזנה למקרינים הופכת לחוויה מתקנת ולא רק הפעם. אני מכירה אותם כבר תקופה והתאהבתי בהם לאט ובמתינות, ולמען האמת עד עכשיו לא הייתי ממש בטוחה שזה ילך בינינו באופן מחייב אבל המרירות המתוקה הכניעה אותי והנוכחי הוא בגדר טבעת יהלום.

 

תגובות