אלבומים

Mellow candle - Swaddling songs 1972

שתי נשים, מתחת לגיל שמונה עשרה, עם תזמון מושלם ביניהן, סטייה או פריט נדיר משנות ה- 70?

מאת משה קרבלניק. 01-01-2008
Mellow candle - Swaddling songs 1972

אני פתי של הרמוניה, לא יכול לשלוט בזה. שילוב של שניים שלושה קולות שמתערבבים זה עם זה מתגלגלים אחד סביב השני זה הורס אותי. לא המאסה המכבידה של מקהלה, אבל משהו שישבור את הלבד הזה, המשעמם של הקול היחיד. כמו במיטה גם בשיר אני מעדיף נשים, ועדיף כמה יחד לא? בניגוד למיטה, בהרמוניות לא אכפת לי גם גברים. באמת. אפילו בוי בנדס הייתי שומע רק בגלל השילוב. רק כי מישהו שעשה לו קול שני.

חזרה לעינייניו, אני לא חושב שקול יכול להשתלב טוב יותר מאשר אצל שתי נשים ועדיף שתי נערות לצורך העניין. ואכן כאשר הוציאו Mellow candle את Swaddling songs היו שתי הזמרות קלודג' סימונס ואליסון בולס(עם שורוק) בקושי בנות 18. הגיל הצעיר לא מנע מהן הרמוניה מושלמת על גבול התלפטיה שלא הרבה הרכבים מצליחים להשיג, היכולת המדהימה שלהן להשתלב זאת בקולה של זו נבעה מכך ששתיהן היו זמרות מקהלה בבית הספר הקתולי בו למדו ושרו יחד כהרכב מגיל 10. אמנם מבחינה מוסיקלית לא היה שום דבר פורץ דרך ב - Mellow candle. על אף קטעי נגינה מורכבים יחסית ושימוש בכלים קלטים מסורתיים ומעניינם, חוץ מהברקה של שתיים שלוש תיבות בשיר כזה או אחר אין שום דבר שבאמת מתחרה עם המורכבות המוסיקלית של העשור בו התקיימו. השירים פשוטים יחסית והטקסטים לא שטוחים אבל גם לא משני תודעה. עם כל זה הקולות המהפנטים של סימונס ובולס מושכים אותך פנימה עוד ועוד, פיתוי פשוט, תמים מעט. משמיעה לשמיעה התדהמה רק גוברת לתיאום המושלם ביניהן.

אני כותב על האלבום הזה כי אני מרגיש צורך להחזיר לרדיו משהו שקיבלתי ממנו, ביום שבת בצהריים לפני כשנה שמעתי את Mellow candle פעם ראשונה בתכנית "קפאין" של אביעד טובי, השיר היה "The poet and the witch" אחד הקטעים הקצביים יותר באלבום והעוצמה שבקול תפסה אותי מיד (כמו שציינתי קודם אני פתי של הרמוניות) הייתי בטוח שמדובר בזמרות בוגרות ומנוסות הרבה יותר והגיל הצעיר תפס אותי בהפתעה. מיד רצתי להשיג את האלבום. האלבום מתחיל בקטע מרגש שמיד מוכיח את היכולות הוקאליות של הדואו בשם Heven Heath משם ממשיל בפולק רוק קליל כשלעיתים ובמיוחד בחציו השני של האלבום מתקרב יותר לפסכידליה ואז מסיים אם השיר העממי האירי Boulders on my grave שמוכחי לכל מי שהיה לו ספק את השליטה המוחלטת של סימונס ובולס בקול שלהן ובתזמון אחת עם השנייה. בקיצור אם פולק רוק וסבנטיז מעניינים אתכם. ושליטה הרמונית מסקרנת אתכם. אז תחסכו ממני עוד קלישאות, ותקשיבו.

גם ללהקה שהתפרקה לפני 34 שנה יש מייספייס

תגובות

  • שכח להזכיר את silver song

    לטעמי השיר הכי יפה ומרגש באלבום המעולה הזה

    שלומי, 10-05-2008 21:23