אלבומים

Gogol Bordello - Gypsy Punks - 2005

בואו להכיר את הג'יפסי Pאנקס

מאת משה קרבלניק. 01-01-2011

תגיות: Gogol Bordello, 2005, Gypsy Punks, יוג'ין האץ

Gogol Bordello - Gypsy Punks - 2005

שלווה שקטה. הרוח נושבת בעדינות מעל אגם סן פדרו בגווטאמלה הנוטה לזהיב כאשר קרני השמש השוקעת משתקפות בו. בעוד אני עוצם את העיניים ולוקח נשימה עמוקה אני מופתע מהקול הצרוד והשיכור של יוג'ין האץ שצורח עליי להתחיל ללבוש סגול. אני פותח את העיניים בתהדמה. הנורווגי המזדיין שנתן לי את הדיסק הזה היה צריך להזהיר אותי. באופן בלתי נשלט, צלילי המוזיקה זורקים אותי הישר מהפסטורליה השקטה לסמטאות האפלות של קייב, של מילאנו, של ניו יורק. זאת התחושה של להתדפק על שערי השגרירות, של לגרור את עצמך בעיר זרה ולחיות בדירת מהגרים. ככה מרגיש להיות אזרח סוג ז' שנעמד מול החברה ודוחף לה את הזין בפרצוף. זאת התחושה של להיות ג'יפסי Pאנק!

האסוציאציה הראשונה שג'יפסי, או מוזיקה צוענית מעלה לרוב האנשים היא או של קוסטריצה, או של הבלקן ביט בוקס. האסוציאציה הראשונה שPאנק מעלה היא של הסקס פיסטולז. כמו במקרים רבים של סינרגיה (המושג, לא הלהקה) התוצאה שונה מאד ממרכיביה. נראה שאין להקה נוספת בעולם מלבד גוגול בורדלו, שהגדירה ז'אנר משלה וגם הצליחה להוציא אלבום שממצה את הזאנר הזה לחלוטין. התוצאה הסופית שגוגול בורדלו מציגים רחוקה מאד מתויות המוזיקה הבלקנית שמנסים להדביק לה. הג'יפסי Pאנק נשען על אותם כלים (אקורדיונים וכינורות) והתבשל באותם מחנות פליטים כמו הבלקניה, רק שהוא בוחר להציג את החיבור הקסום שבין התרבויות. הוא יוצא מעבר למחנה הפליטים, מעבר לנישתיות של מוזיקת עולם ומספר את סיפורם של המהגרים המודרניים, המזרח אירופאים ברחבי העולם. הג'פסי Pאנק הוא שילוב של דאב, רגאיי , סקא, טראש, בלקניה וערבסקה. הוא שילוב של רוסית, ספרדית, איטלקית ואנגלית. היא השילוב שאין לו צורה או גבולות מוגדרים, אבל יש לו כוח והרגשה שמתבטאים באלבום מיוחד במינו.
גוגול בורדלו היו צריכים להוציא שני אלבומים שלמים לפני שהם הצליחו לספק איזושהי תבנית למסרים שלהם. לעזעזל, לקח להם שני אלבומים שלמים ללמוד מספיק אנגלית כדי להצליח לשיר שיר של יותר מדקה וחצי. התוצאה היא אלבום שמראה לנו צד של ניו יורק שלא הכרנו. ניו יורק של בתי מרחץ רוסיים ב Avenue B, חתונות רוסיות, שירי מהגרים מסביב למדורה ואת הנפש של מעמד הפועלים החדש. כשחושבים על התלאות שנער צעיר שנולד בצ'רנוביל שבאוקראינה צריך לעבור בכדי להגיע לארץ המובטחת, מבינים מהיכן מגיע שיר כמו I would never wanna be young again. שיר שבמסווה של רומנטיקה ומבעד למסכי השפה הרוסית מספר על ניסיון להסתנן לשגרירות ולזכות במקלט מדיני.

יש אנשים שחיים בינינו שנדדו ממדינות רחוקות, חיו ערבוב אמיתי של שפות, תרבויות ושל מוזיקה. ערבוב שאין לו שם ואין לו אידאולוגיה. אנשים שמאמינים באהבה חופשית, בעולם חופשי ובמוזיקה חופשית ושנמאס להם מהממסד. לאנשים האלה יש קול חזק וצרוד ונוקב. כזה הוא הקול של יוג'ין האץ. הקול הזה מתבטא באלבום שנותן שם ובמה לאנשים האלה, למהפכנים האלה, חסרי הפנים. אלה הם הג'יפסי Pאנקס.  

תגובות

  • מעולה! כיף לקרוא. תבוא שוב.

    נואלה ניומן, 11-12-2007 09:15

  • גוגול בורדלו אהבת חיי

    לדעתי זה באמת האלבום הכי טוב שלהם!

    Rimix, 21-03-2011 09:36