אלבומים

Daniel Merriweather – Love and War - 2009

מריוות'ר מוציא אלבום בכורה ואני מודה בטעות

מאת אופיר בלום. 19-07-2009
Daniel Merriweather – Love and War - 2009

שתי דאגות עמדו מולי לפני שמיעת אלבום הבכורה של דניאל מריוות'ר: הראשונה הייתה ההיסטוריה שלי עם הנ"ל - שבאותה נקודה עמדה על "זה לא רע, אבל זה גם לא טוב". אודה ולא אבוש, לא ממש אהבתי דבר שמריוות'ר היה מעורב בו עד לאותה נקודה. לא את הופעתו באלבומו הראשון של המפיק מארק רונסון ב She's Got Me ועוד פחות באלבומו השני ב Stop Me. בעוד רבים ראו בו את השיר הטוב ביותר באלבום, אני ראיתי בו כחלש ביותר מבחינת הווקאל, מצרך דיי מבוקש כשאתה מנסה לשיר נשמה ולהישמע שחור. לסיכום, הוא נתפס בעיני כאוברייטד.

הדאגה השנייה שעמדה מולי היא מה שאני מכנה "פוסט-ווינהאוסיזם". אמנים שמכוונים להישמע כמו אמני ג'אז ונשמה משנות השישים ומטה הם תמיד כוס התה שלי, אבל אני חששתי לעוד Back To Black (כנראה אלבום הג'אז-סול-בלוז שייזכר כעבודה המפורסמת ביותר של רונסון) בשינוי אדרת. הדוגמא הכי בולטת למקרה כזה היא בריאן כריסטופר. האלבום של זמר הנשמה הבריטי אומנם זכה למפיק אחר אבל עם לחנים כמעט זהים לכל אורכו. בנוסף לכל, העובדה שרונסון בעצמו הפיק את האלבום לא ממש תרמה לציפיות שלי.

אם כך, כששני הקופים האלה על גבי שמעתי את האלבום. התוצאה: אני בפעם הראשונה והאחרונה בחיי אצטט את דליק ווליניץ בפרסומת ההיא לדגים ואומר "מסתבר שטעיתי". מדובר פשוט באלבום טוב. מלא בכל מיני פנינים מילוליות ואינסטרומנטליות שגורמות לשירים להישמע מאוד מיוחדים.  ב Could You למשל הפזמון מולחן לפי California Dreamin האייקוני, Cigarettes נשמע כמו בלוז פאבים קלאסי, לא כולל קולות צרודים. ובטראק הבונוס ההפקה והביצוע של מריוות'ר מוסיפים ל- You Don't Know What Love Is מימדים שלא נמצאים בביצוע המקורי של הוויט סטרייפס. תוספת של פסנתר וגיטרה לסאונד יותר עשיר ופחות מחוספס בתוספת הקול החלק של מריוות'ר נותנים את התחושה שרק עכשיו מצא את השיר את מבצעו הטבעי.

למען הסר ספק, לא על המפיק לבדו האלבום נשמע טוב וקרדיט יינתן למי שמגיע לו, ומגיע למריוות'ר. הקול שלו מפתיע לטובה בנוסף למספר שורות מחץ (I smell like cigarettes when I used to smell like you היא האהובה עלי) הופכות אלבום בסגנון שבדרך כלל לא זקוק לרמה לירית גבוהה במיוחד לקצת יותר טוב. האלבום מצליח לא להישמע יותר מדי כמו דברים שנשמעו קודם אלא פשוט לייצר אולד סקול רית'ם אנד בלוז כמו שצריך.

תגובות

  • שמעתי וחשבתי לעצמי...מאיפה בא הפרגון? חרא של דיסק.

    אסף, 01-08-2009 22:57