אלבומים

El Michels Affair - Enter The 37th Chamber - 2009

הקאבר של הסימפול? El Michels Affair באלבום מחווה לשבט הראפרים המיתולוגי ה-Wu-Tang Clan

מאת רוני פיאלקוב (Wannabeats). 26-06-2009
El Michels Affair - Enter The 37th Chamber - 2009

אחת הסצינות הבולטות בז'אנר הניו-פאנק וסול שהשתלט על עולם המוסיקה לאחרונה פועלת בניו יורק וכוללת הרכבים כמו Budos Band, Sharon Stone and The Dap Kings, ו-Menahan Street Band. גם El Michels Affair צמחה מאותה הסצינה ומרוכבת ממוסיקאים מתחלפים מההרכבים הללו ואחרים, היוצרים מוסיקה אותה הם מגדירים כ"סינמטיק-סול". ההייפ שנוצר סביב ההרכב אחרי הוצאת אלבום הבכורה "סאונדינג אאוט דה סיטי" בשנת 2005 הביא להזמנה להצטרף להופעה עם לא אחר מאשר Raekwon, יוצא ה-Wu-Tang Clan. המופע הצליח והפך לסדרת מופעים, שהביאו לשיחרור סינגל עם שני קטעים, שהוביל לבסוף להוצאת אלבום מחווה שלם של El Michels לאחד מההרכבים החשובים והטובים ביותר בהיסטוריית ההיפ-הופ.

הפוך על הפוך על הפוך, זה מה שיש לנו כאן בעצם. אחרי שבעשור האחרון הומצאו כל מיני שיטות למיחזור מוסיקה ישנה, כמו המאש-אפ, הרי-אדיט, הרטרו-שבעצם-הוא-לא-רטרו-אלא-בדיוק-מה-שעשו-בניינטיז-או-בסבנטיז-רק-חדש, מגיעים אל מישל אפייר, ולוקחים אותנו עוד צעד אחד קדימה. הוו-טאנג סימפלו מוסיקת סול ישנה משנות השבעים והשישים הנהדרות, הוסיפו ביטים ומילים והפכו את זה להיפהופ. אל מישל הופכים את התמונה, לוקחים את הקטעים של הוו, ועושים להם קאברים אינסטרומנטלים של להקה חיה, שמחזירים אותם היישר לסאונד המקורי של החומר שסומפל. התוצאה היא מין יציר כלאיים שכזה, שהוא בעצם קאבר לשני שירים: גם לשיר הסול המקורי וגם לקטע של הקלאן. שנשמע כמו הרצועה המקורית שסומפלה, אבל בנוי כמו אינסטרומנטל של הטרק של הוו-טאנג. וזה נשמע מעולה. El Michels Affiar הצליחו לייצר לאלבום אופי משלו, לחבר את כל הקטעים יחד ולמשוך את הכל לכיוון משלהם, עם סאונד ישן, מחוספס אבל עדין, אפל ומלא נשמה. וכולם מרוויחים: חובבי מוסיקת סול ופאנק ופסקולי סרטים ישנים יוכלו להתענג על המלודיות, החצוצרות, והמיסתורין שאופף כמעט כל קטע, וומעריצי הוו-טאנג ימצאו כאן את מרבית הקלאסיקות הגדולות ביותר של הקלאן, עם הרבה רגעים שבהם התופים והבס הם רוב מה שקורה, ועם "לופים" שמנוגנים לייב. הקטעים קצרים (15 טרקים ב-35 דקות), פוגעים בול בנקודה ומשאירים טעם של עוד, והטובים שבהם כמו "C.R.E.A.M", "Uzi (Pink Ring)"' "Cherchez La Ghost" ו "Criminlogy" פשוט מעולים ועושים חשק להקשיב להם בריפיט.

ממש יופי של קונספט זה. מדובר בעצם גם בבסט אוף של הוו-טאנג, גם באלבום אוסף של מה שסימפלו וגם ביצירה ייחודית של El Michels Affair - שלושה במחיר אחד. הלוואי ויתחיל עכשיו ז'אנר שלם של אלבומים כאלה. אולי אפילו אל מישל עצמם יאהבו את הרעיון ויקליטו אלבום קאברים חדש, ל-Beatnuts נניח, ומה דעתכם על התפוחים באלבום מחווה ל-Fugees?

תגובות

  • נשמע אדיר, רץ לשמוע

    יבגני, 26-06-2009 23:21

  • אלבום משובח

    אורי בנקהלטר, 27-06-2009 11:40

  • יהההה

    דירי , 27-06-2009 12:55