אלבומים

זוהר ארגוב - אלינור - 1980

טייח לשעבר ואסיר משוחרר שובר את כל שיאי המכירות ופורץ מחסומים חברתיים. אלבום ששינה תפיסה תרבותית של מדינה שלמה

מאת סער גמזו. 18-06-2009
זוהר ארגוב - אלינור - 1980עטיפת האלבום אלינור

 

אלינור הוא אלבום שנולד מתוך צירוף מקרים. זוהר עורקבי כבר ניסה להיות טייח והפסיק, ניסה לאנוס ונכלא והחליט לפתוח בקריירת נהיגה כשהוא מנייד את ג'קי מקייטן מהופעה להופעה. באחת מהן הנער הכחוש ביקש מיהודה קיסר האגדי לעלות לשיר גם הוא. הקהל שנחשף בפעם הראשונה לזוהר עורקבי נדהם מהקול ומהשירה האדירה שלו. ההתלהבות של הקהל שכנעה את קיסר להקליט לזוהר אלבום ובוקר אחד במועדון "הברווז" נאספו שמונה שירים, ארבעה נגנים וזוהר ארגוב אחד להקליט את מה שיהפוך לאלבום הישראלי הנמכר ביותר בכל הזמנים.

כמו המורה שלו לפיתוח קול, אהובה עוזרי, גם זוהר הקליט את אלבום הבכורה שלו ביום אחד. איכות ההקלטה שלו הייתה ירודה מאד אבל את הקהל זה לא עניין. הקסטות נחטפו מהדוכנים בתחנה המרכזית וזוהר פרץ לתודעה החברתית והממסדית שעד אז התעלמה לחלוטין מכל מה שהריח מזרחי. את הקהל לא עניינה איכות ההקלטה (את האחים ראובני דווקא כן ועד שראו את הדרישה לקסטות של זוהר לא היו מוכנים לשתף איתו ועם קיסר פעולה) ולא דעתו של הממסד. בשבילם הוא היה קול חדש ורענן, מישהו שבלי להתכוון בכלל נושא דגל של בשורה חדשה במוזיקה הישראלית.

באלינור אין חומר מקורי או חדש - כולו קאברים. הוא מורכב משירים עממיים ואחרים שהיו חלק מהתרבות המזרחית של שיכון המזרח וכרם התימנים ונבחרו ע"י זוהר. בסה"כ שמונה שירים שהפכו כולם לאבני דרך בכל מה שנוגע למוזיקה מזרחית או שכבר היו כאלה לפני הטיפול שהעניק להם זוהר אבל זכו לעדנה מחודשת. זוהר ארגוב לקח את השירים הללו ואת המוזיקה המזרחית מהשכונות אל חנויות המוזיקה. חצי מיליון (!!!) עותקים של אלינור נמכרו וזוהר החל את המסע שלו לעבר הקונצנזוס הישראלי. היום, כמעט 30 שנה אחרי, השירים האלה עדיין מושמעים. גם אצל אלו שנחרדו בזמנו למשמע הפרענק המזמר.

אלינור הוא תמצית של אמת מוזיקלית. בלי שטיקים של הפקה, בלי להיטי מצעדים, בלי כוונה להפוך לכוכב אבל עם נגנים מדהימים, קול מצמרר אחד ותמימות ענקית ששמורה רק לטירונים גמורים.

תגובות

 • פרענק או שוורצה, זה בכלל לא משנה

  אם אשכנזי לבנבן כמוני יכול להאזין לאלבום הזה ולחייך, סימן שמישהו עשה את העבודה כמו שצריך, זמר גדול !

  שיינברגר, 18-06-2009 03:52

 • המלך

  הזמר המזרחי הכי טוב בהיסטוריה. אין על זוהר.

  יבגני, 18-06-2009 07:31

 • אחחח..... איזה מלך

  זכרונות הילדות המתוקים ביותר שלי אני חוזרת מהגן ביום שישי, רואה את אמי מחלון ביתנו,עושה ספונג'ה שרה זוהר ומחייכת... אחד האלבומים האהובים עלי

  גלית גרינר, 18-06-2009 11:20

 • סתם זמר גרוע שעשו ממנו קדוש

  זהר היה זמר בינוני ומטה שהיו לו אולי שני שירים טובים שגם הם לא היו מזרחיים אלא בלדות רוק. רק בגלל שהוא זכה בפסטיבל הזמר ומת הוא הפך לסמל הקיפוח של המזרחים. מלך של מה?! של מי?! אביהו מדינה ועוזי חיטמן כתבו לו את כל השירים, קיסר ניגן אותם וחיים משה, ג'קי מקייטן, צלילי הכרם ואהובה עוזרי היו זמרים פי אלף יותר טובים ממנו. סתם איזה אידיוט שהפך לטרנד של אשכנזים אכולי -אשמה ומוערך הרבה יותר מדי. המלך ערום, נרקומן ואנס.

  מזרחי, 18-06-2009 11:53

 • סחתיין עליך גמזו

  אחד הזמרים הישראלים נקודה.

  הרלב, 19-06-2009 00:11

 • לראות

  את השם יבגני..לידי הטוקבק -המלך.. בכתבה על זוהר זה כור היתוך חביבי!! יחי מדינת ישראל

  בן גוריון, 20-06-2009 15:17

 • לבן גוריון

  רוסים אוהבים את זוהר, ע"ע הקאבר של לוס כפרוס ל"נכון להיום".

  יבגני, 20-06-2009 17:19