אלבומים

Depeche Mode - Sounds of The Universe - 2009

אדוני היקום עשו זאת שוב!

מאת אלינור כרמי. 29-05-2009
Depeche Mode - Sounds of The Universe - 2009

 

אז נכון, הם לא ממציאים את הסינתי מחדש, הם גם לא חידשו כל כך מהאלבומים הקודמים שלהם, הם לא הכי מקוריים והם כבר לא בני עשרים או שלושים ובנוסף לכל זה, ההופעה שלהם לא הפילה מהרגליים כמו שחשבתי. אבל אין מה לעשות, דפש מוד הם דפש מוד. והאלבום החדש שלהם Sounds of the Universe הוא פשוט מעולה.

הדבר הכי קל כשאתה בא לבקר אלבום הוא להשמיץ, להתנשא ולהוסיף כל מיני השוואות וניימדרופינג שמרשים כל מיני פלצנים שאוהבים לזיין את השכל בצורה מאד אינטליגנטית עם המוכרים באוזן השלישית. אבל בסופו של דבר המוזיקה מדברת בעד עצמה. מי אמר שתמיד חייבים להתחדש? מי אמר שתמיד חייבים להמציא את הדבר הבא? מלבד העובדה שפריצת דרך כזו קורית פעם בכמה שנים ולמעשה נעשתה על ידי דפש מוד בתחילת שנת השמונים, האם אנו באמת יכולים לצאת כנגד אחת הלהקות ששרדו כמעט הכול חוץ מחטיפה על ידי חייזרים?

30 שנה לא הולכים ברגל אין מה לעשות, תראו לי משהו אחד שמצליח לשרוד כל כך הרבה שנים? זוגות מתגרשים, אופנות חולפות, שלטונות נופלים, זנים נכחדים אבל דפש מוד שורדים. והנוסחה שנראית כל כך פשוטה שהם מצליחים לשמר, היא ממש לא מובנית מאליה. המילים הנוגעות, המרגשות והמדויקות של מרטין גור (והפעם גם 3 שירים של גאהן) מצליחות לגעת בכל תא ותא בגוף ולקחת את המולקולות למערבולת חושים בעזרת צלילי הסינתי ברקע. שימור מוזיקה טובה היא משימה לא פחות קשה מלשמר זוגיות, קריירה, גוף וזיכרון. אז נכון, זה לא שדפש מוד צריכים לקבל פרס על זה שהם מצליחים לזוז עם כמויות האלכוהול, הסמים ומה ביניהם שהם צרכו במהלך השנים (וכמובן אי אפשר בלי אזכור המוות הקליני בן 2 הדקות של גאהן), אבל במקרה שלהם הם הצליחו לעשות את כל אלה וגם לשמור על איכות ולהשתבח כמו יין צרפתי.

Playing the Angle, אלבומם האחרון, היה פחות מוצלח בעיני. זה לא שהוא לא היה טוב אבל היה חסר בו משהו, ואותו משהו בדיוק חזר ובגדול באלבום החדש. החזרה הזו לצלילי המקור, נגיעות של אייטיז משודרג לשנות האלפיים ועם פלאשבקים לאלבומים קודמים כמו Ultra ו- Violator. הקול המחרמן והעמוק (במיוחד בשיר Corrupt) של דייב גאהן משדרג את המילים כרגיל בכוח אלקטרומגנטי שממגנט אותך לשירים ומציף אותך בזרמים חמים. והאמת שגם מרטין גור לא נשאר חייב ובשיר המדהים Jezebel (שהוא גם אחד השירים האהובים עלי באלבום), הוא מצליח להראות שבנוסף להיותו כותב בחסד הוא גם זמר מוכשר ביותר, ולמרות שדייב הצליח למשוך את מרבית תשומת הלב אליו במרוצת השנים (אין מה לעשות אליל מין עם נענועי אגן כאלה לוקח את הקופה), הוא המוח האמיתי והכוח המניע של הלהקה. אנדרו פלטשר נשאר כרגיל כחידה הבלתי פתורה של הלהקה באשר לתרומתו אבל בסופו של דבר לא נראה לי שלמישהו כל כך אכפת.

בניגוד למרבית האלבומים, שבהם יש שירים שאני מורידה או מעבירה, ב- Sounds of the Universe אני שומעת הכול, לפעמים בסדר, לפעמים בשאפל, אבל כל שיר מזכיר לי למה התאהבתי בדפש מוד, ולמה לא משנה כמה פעמים אני אשמע אותם או אילו תקופות אני יעבור בחיי, הם תמיד יבואו טוב. מרבית השירים של דפש מוד מאז ומתמיד, וגם באלבום הזה, הם עם נטייה מלנכולית, אפלולית שמדברת על החיים מנקודת מבט קודרת אך גם מאד רומנטית, זימתית וסקסית ועם הקריצות הקבועות למשחקי שליטה. הפעם יש גם אופטימיות שניכרת בשיר Peace שלא ממש הצליח להלהיב את הקהל הישראלי כשהם ביקרו פה, אבל כנראה שזה נושא רגיש מדיי במדינתנו. וכמובן הסינגל הראשון ששוחרר Wrong, שמדהים איך שגור מצליח לדחוף את המילה הזו בכל משפט ומשפט בשיר וליצור טקסט חזק ואינטנסיבי כמו שהוא עושה כבר עשרות שנים. לשיר הזה גם יצא אלבום רמיקסים מקפיץ ביותר עם אמנים תותחים מכל מיני ז'אנרים אלקטרוניים כמו Trentemoller, Caspa, Boys noise, Frankie Kmuckles שנותנים פרשנויות מעניינות ומרקידות ביותר לשיר.

אז עכשיו הגיע הקטע של הסיכום, למרות שזה אף פעם לא היה הצד החזק שלי, השורה התחתונה בכל המלל הזה הוא שהאלבום החדש הוא מצוין, לאוהבי הלהקה הוא בגדר חובה, וכל המתנדנדים והמצקצקים תעשו לעצמכם טובה ותשיגו אותו, זו אחלה הזדמנות להתחיל להתאהב.

תגובות

 • אני אפילו יודע שזה חרא אלבום...

  לפחות הצלחנו לעבוד עליך...

  דייב גאהן, 29-05-2009 09:27

 • אלבום חלש מאוד

  יבגני, 29-05-2009 14:14

 • כתבה מעולה

  אהבתי מאוד את הביקורת! אין מילים להוסיף...

  yes very very, 06-06-2009 17:55

 • "מצליחות לגעת בכל תא ותא בגוף ולקחת את המולקולות למערבולת חושים בעזרת צלילי הסינתי ברקע".

  לא נראה לך שקצת הגזמת? גם לי יש חסד נעורים לדפש מוד, אבל חוץ מהשיר In Chains מדובר באלבום מעפן. ואת Playing the angel זרקתי לפח יומיים אחרי שקניתי אותו.

  גילי, 24-06-2009 16:22