אלבומים

Tom Waits – Rain Dogs – 1985

שירי פולקה, רומבה וקאנטרי אפלים המתארים את החוויה הבלתי אפשרית של חיי הכרך הגדול

מאת עמית סטארק. 01-01-2011

תגיות: Tom Waits, Rain Dogs, 1985

Tom Waits – Rain Dogs – 1985

 

האלבום הגיע אלי במעטפה מחברי טליק (היום דמות מפתח בעולם הנאטופי). על המעטפה רשום "להאזין רק תחת השפעת אלכוהול". אז לא ידעתי שבמעטפה נמצא הפתח לעולם קלאוסטרופובי ושתוי, מלא בנהגי מוניות מניו מקסיקו, נגני טובה קובנים, נערות שעשועים בעלות רגל מעץ ודודים שלעולם לא ייגלו איפה החביאו את האוצר הגנוב ממלחמת העולם השנייה -עולמו של טום ווייטס.

ווייטס ממשיך בדרך שהתחיל באלבומו הקודם ,Swordfishthrombone אך באלבום זה יצירתו מקצינה ומגיעה הרחק ללב המאפליה, הן מבחינת המלל שמצייר קריקטורות גרוטסקיות על העיר ניו יורק, והן מבחינת הסאונד הגס אך המדוייק (כמו שווייטס אמר למפיק שלו כשזה הציע להשתמש בסימפולים של סאונדים: "אם אני ארצה סאונד אני אעדיף לרדוף אחריו, להרוג אותו, לפשוט את עורו ולבשל אותו.."). בין העושר המוזיקלי של מרימבות, טרומבונים, שיקשוקי מסילת הרכבת התחתית ובנג'ו, נגינת הגיטרה של מארק ריבו מתבלטת בייחודה העוקצנית שמאפיינת את האלבום כולו.

אין זיאנר אמריקאי שווייטס לא נוגע בו- ובין אם זו בלדת פופ או מוסיקת תהלוכות ממסיסיפי, כל 19 השירים פתחו אצלי דלת לעולם סוריאליסטי ומפוקפק אך עדיין מרגש ותמיד מענג -  כבר לא רק תחת השפעת האלכוהול..

תגובות