אלבומים

La Planete Sauvage - OST - 1973

טריפ הופ שמקדים את זמנו בארבעים שנה!

מאת דני מלקונוביצקי. 09-07-2009
 La Planete Sauvage - OST - 1973

 

בשנה שבה בריטניה נמכרה על ידי הפאונד, או כך לפחות טענו חברי ג'נסיס, שלחה שכנתם הצרפתייה מועמד לקטגוריית סרט האנימציה הטוב ביותר בפסטיבל קאן. 

אם תחזיקו את גרסת הדי.וי.די עם התרגום לעברית, אז בסינופסיס מאחור תוכלו לקרוא ש"זהו סרט אנימציה מיוחד במינו".

בלשון המעטה.  מדובר בסרט חסר-תקדים, אפוס קולנועי מצויר בעל אלמנטים פסיכדליים אקוטים ואזוטרים שטרם נמצא המזור למחלת הנפש שיכלה ליצור או לדמיין אותם.

אני לא בטוח שזאת מחלת נפש שמן ההכרח יש למצוא לה מזור.  אם מישהו מכם רואה "אבודים", אז אתם בוודאי זוכרים את מה שג'ייקוב אמר להרלי בעניין יכולתו לתקשר עם אנשים מתים - שאולי, ורק אולי, על הרלי לראות את היכולת הזאת כמתת, כברכה ולא כחוכא ואיטלולא.

העלילה מתרחשת בכוכב עתידני, תקופת פוסט-כדה"א אם תרצו (כמו שיש פוסט אפוקליפסה, רק שזה יותר גרוע - הכוכב הכחול שלנו הושמד), ובכוכב זה שולט גזע חייזרי מתקדם במיוחד שנקרא "דראגז" (ולא, למלכה שלהם לא קוראים 'דראג קווין').  בני-האדם, שהינם שרידים של הציביליזציה המפוארת מכדוה"א, נמצאים בתחתית סולם ההיררכיה והם משולים ל...חיות.  חיות נחותות, משוללי זכויות, בהמות-משא ומחמדי שעשוע.  עבדים נרצעים של אדוניהם הדראגים.  מה שתורם לכך בעיקר הוא הפער הפיזיולוגי - מימדי הדראג גדולים מזה של האדם פי שבעים מונים. 

בכל אופן, בסוף הסרט, הגיבור... מזה משנה מה קרה עם הגיבור? מה, אני ספויילר?!  לכו ותשאילו את הסרט.  באתי להמליץ לכם על פסקול!

אז לפסקול המופתי הזה אחראי אליין גורז'ה, שהיה ידוע בעיקר כמעבד לשיריו של סרג' גיינסבורג, ובפסקול זה הוא מגיש 25 רצועות עם אורך ממוצע של 2.5 דקות.  כל רצועה הינה ורסיה שונה הבנויה על אחת מתוך שלוש נעימות עיקריות.  הנעימה העיקרית מזכירה את רוח התקופה של הפרוג הפסיכדלי והפאנק, וזאת בזכות שימוש נבון במלוטרון, צ'מבלו, וגיטרת ווה-ווה.

שתי הנעימות הנוספות הן בלדיות יותר, איטיות יותר ויושבות על קצב ואלסי של שלושה רבעים, עם אלמנטים שמתיישבים יותר עם פסי-הקול הצרפתיים והאיטלקיים של שנות השבעים. 

האזנה רצופה ל-25 הרצועות האלו בהחלט זורקת אתכם לכוכב מרוחק שנות אור, גם אם לא ראיתם את הסרט.  טריפ הופ שמקדים את זמנו בארבעים שנה.

צבעים אמיתיים, כדברי השיר.

תגובות

  • אמת, וגם שכחת להזכיר

    שהפסקול שימש כהשראה, בלשון המעטה, לvirgin suicide של air

    נמרוד, 22-05-2009 12:57

  • אחד הסרטים המעולים

    קצת אי דיוקים בתיאור הסרט כאן.. אבל סרט מדהים. אנימציה שהקדימה את זמנה, מומלץ לראות כמה פעמים.

    תומר, 10-07-2009 01:00