אלבומים

White Noise - An Electric Storm -1969

בלי לפגוע באף אחד מקורבנות ההוריקן קטרינה, אני סבור שזו הסופה הסוערת ביותר שידעה האנושות בארבעים השנים האחרונות

מאת דני מלקונוביצקי. 09-06-2009
White Noise  - An Electric Storm -1969

 

ראשית, אפתח בווידוי - פעם הייתי פחות עניו ונטיתי ליהירות מסוימת.  יהירות מהסוג שאחרי שאתם צוברים את כל הדיסקוגראפיה של פאוסט וגונג (עד תקופת הפיוז'ן של אלן הולדסוורת'), ואחרי שגיליתם את קלאוס שולץ וקראפטוורק ואת כל הסצנה של הקראוט-רוק הגרמני, אז אתם בטוחים שכבר שמעתם ואתם יודעים הכול על פסיכדליה. עד שהאזנתי לסופה החשמלית של רעש לבן. ועוד איזו סופה! 

בלי לפגוע באף אחד מקורבנות ההוריקן קטרינה, אני סבור שזו הסופה הסוערת ביותר שידעה האנושות בארבעים השנים האחרונות.

תוך מספר שניות נעו אמות הסיפים שהחזיקו את הכרתי המוזיקלית על מגדל השן והתרסקו עד ללא היכר בתוך מערבולת של צלילים ששלחו זרועות ציד לעברי ומשכו אותי ומתחו אותי כחומר ביד היוצר.  יכולתי לחוש בקלות כיצד האישונים שלי מתרחבים באופן בלתי-רצוני.

בסופו של האלבום מצאתי את עצמי מכווץ בפינה כשמדי פעם אני ממשש את השולחן שהיה סמוך אליי בכדי להוכיח לעצמי שהוא אמיתי, ושלא נשאבתי לאיזה חור-תולעת קוסמי שנפתח ברצף הזמן-חלל בזמן שהאלבום התנגן.

אין לי דוגמה מובהקת וטובה יותר לביטוי "מקדים את זמנו" כמו במקרה של ווייט נויז.  רמת החדשנות של הסאונד, הן מבחינת הפקתו באמצעות מכשירים אזוטריים והן מבחינת שילובו עם התוכן, מעוררים תהיות רבות בכל הנוגע לטכנולוגיה האוונגרדית שחברי ההרכב השתמשו בה.

כבר ברצועה הראשונה, "אהבה ללא סאונד", אפשר להרגיש את המרקם שנע בין הפקת לואו-פיי עדינה לניסוי אימתני באסיד, על כל המשמעויות הנלוות לכך.  כלומר, השיר מתחיל באווירה סולידית (אם כי הדבר היחיד המצביע על הכיוון העתיד להתפתח הוא המלודיה שלמרות שהיא דיי נעימה היא בו-בעת צורמת ומטרידה) ואז, כמו ריקושטים שמתחילים מרדיוס קטן עד שהם מתפוצצים לך בפנים, מתחילים להישזר כל מיני צלילים אבסטרקטיים בקו המלודי, עד אשר השיר מתפתח לכדי מפץ גדול.

בום.  אור לבן.  הערפל מתפוגג לאט לאט.  אני לא חושב שאנחנו בקנזס עוד. אבל אני כן חושב שאני שומע משהו שנשמע כמו גניחות.  מסתבר שהחבר'ה הלכו כל כך רחוק עם הרעיון הניסויי של האלבום, שברצועה השנייה "משחק האהבה שלי" הם נכנסו עם טייפ ריקורדר לחדר שהתרחשה בו באותה שעה... אורגיה.

האלבום רווי הפתעות ומקוריות יצירתית שלא בוחלת בשום אמצעי, אנושי או טכנולוגי.

למעשה, חבריי ההרכב ייסדו אותו לאחר קריירה של אשפי סאונד ומפתחי סאונד עתידני עבור מחלקת ההפקות של הבי.בי.סי.  נראה שחיבה משותפת למוסיקה ולאל.אס.די היא זו שדרכה את הטריגר לביסוסו של ההרכב ושל האלבום המופתי הזה.

תגובות

  • איזו בחירה מדהימה

    דיסק חד פעמי מהטובים שיצאו אי פעם יהההההההההההההה

    pil, 09-06-2009 11:12