אלבומים

Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Gurrumul – 2008

עזבו את כל סיפורי הרקע וה"הייפ" שהפך גם את ביורק למעריצה, ופשוט הקשיבו לאחד האלבומים הכובשים והכנים שנוצרו בשנים האחרונות על ידי אמן אמיתי שרואה עמוק פנימה

מאת גיל רוביו. 22-05-2009
Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Gurrumul – 2008

ג'פרי 'גורומול' יונופינגו נולד בצפון אוסטרליה, הוא עיוור מלידה והמוזיקה היתה חלק מהותי בתקשורת שלו עם העולם החיצון. הוא לימד את עצמו גיטרה, עליה הוא מנגן כשמאלי הפוך מבלי להפוך את המיתרים, וכבר מצעירותו הוא התגלה באיזורו וביבשת כולה ככישרון נדיר. פרטי הביוגרפיה של גורומול יכולים בהחלט להוות תסריט לסרט מרטיט על ניצחון הרוח והאומנות, אבל בואו לא נלך לשם. כאן לא טמון העיקר.

קולו הייחודי של הזמר האוברג'יני הוא המפתח להבנת הקסם שיש בשירים שלו. הפנייה שלו כאילו "מדברת" בטון נקי, חף מיומרות, ואינטימי. עוף נדיר במקומותינו, ציפור רבת יופי. בקלילות יכלו הוא והמפיק המלווה שלו מייקל הונן לעטוף את השירים בהפקה נוצצת ומנופחת, כזו שאנחנו מכירים היטב מניסיונות לעצב את המוזיקאים הנדירים הללו לטובת "מכה" בקופות, אבל לשמחתנו הם לא הלכו גם לשם. המעטפת של שירי האלבום נשארה פשוטה וכנה, כמעט כל-כולה נשענת על גיטרות אקוסטיות, כלי מיתר וקולות רקע.

גורומול שר על זיקתו הרבה לאדמה שלו, למורשת שלו, אהבתו לאביו שנפטר (בשיר Bapa המופלא) וקשייו בלהיות עיוור (Gurrumul History - I was born blind). אפשר להתעקש ולחפש ברחבי הרשת תרגומים לאנגלית משפת ה-Yolŋu Matha. אבל יש גם קסם גדול לא לעשות זאת דווקא. תנו לדימיון שלכם מעט מקום לחוש ולהפליג בזכות מקבץ השירים המענג הזה.

נדרש בכל זאת מעט מאמץ בהאזנה לאלבום. מעטפת הציניות והספקנות חייבת להתקלף ולהותיר מקום להתפשטות של חום אנושי, כמעט קמאי, כזה שבגללו אנחנו אוהבים כל כך מוזיקה. המפגש האישי שלי עם האלבום הייתה קסומה כמו המפגש הראשוני (המודע) עם המוזיקה של לנון-מקרטני, אי שם בילדות. כמה טוב שיש עוד בעולם מוזיקאים כנים שיודעים לראות יופי, להנציח אותו בקולם ולחלוק אותו איתנו. תנו לעצמכם מתנה. לא צריך חג.

תגובות

  • מרגש!

    אביבי, 23-05-2009 18:37