אלבומים

Sinead O'conor-Throw Down Your Arms - 2005

שגרירה של רצון טוב

מאת ניר אביבי. 15-05-2009
Sinead O'conor-Throw Down Your Arms - 2005

שהייתי קטן נורא רציתי להיות סוכן במוסד, אחר כך הבנתי שאין לי את הכישורים המתאימים והתחלתי לפנטז על קריירה כשגריר.רציתי לייצג את המדינה שלי בכבוד וגם על הדרך אם אפשר לאכול טוב, לחיות על חשבון המדינה ולהכיר אנשים מכל העולם. אבל גם החלום הרטוב הזה נאלץ להתפוגג מאחר שאפילו לטבח בבסיס שכוח אל במדבר יש יותר במה להתגאות ממה שאני עשיתי בשירותי הצבאי. אז נאלצתי להשלים עם העובדה שכנראה עובד מדינה אני לא אהיה ופשוט אצטרך לשלם על הנסיעות שלי בעצמי.

שינייד אוקונור גם הבינה כנראה שיש משהו קסום בהיכרות עם תרבויות זרות ושונות ומכיוון שהיא מגיעה מתחום המוסיקה היה זה רק עניין של זמן עד שתכיר את עולם הרגאיי המופלא והרוחני. שינייד גילתה שיש ברגאיי משהו קסום ומהפנט. הצמד האגדי Sly & Robbie זיהו את הפוטנציאל האדיר שיש לאשה עם הקול המענג והנוגה והכניסו אותה לעולם ה"אוף ביט". התוצאה: אלבום מופלא שנוצר בג'מייקה ב (איך לא) אולפני Tuff Gong, שייסד בוב מארלי בעצמו, ובו שרה אוקונור 12 קלאסיקות רגאיי שונות וביניהן: Downpressor Man של פיטר טוש, War, של בוב מארלי האגדי, Prphat Has Arise של Israel Vibration ועוד הרבה אחרים וטובים. יש משהו מאוד אמיתי באלבום הזה ובקטעים עצמם, הקול הפשוט והיפה של אוקונור, בשילוב של טקסטים מצמררים והעובדה שהאלבום הוקלט במקום ששם הכול התחיל - קינגסטון ג'מייקה,ועוד באולפנים של הגדול מכולם - בוב מארלי, עוזרים ליצירה הזאת להיות כמעט מושלמת. כמעט כי לי חסר עדיין החספוס הג'מייקני, ה"בלאדיות" של השפה והמוסיקה. ההפקה טיפה יותר מדי משופשפת ומיועדת לקהל המעריצים הקיים של הזמרת.

אוקונור היא שגרירה של רצון טוב, היא מביאה למי שקצת מפחד מרגאיי אותו בפשטות, בקול נעים ואמיתי, ומספרת בעצם סיפורים, סיפורים שנכתבו ברובם בג'מייקה, אבל שכל אחד יכול למצוא בהם את הסיפור של עצמו. סיפורים על פשטות, על המאבק של האדם ביצר הרע, בממסד ובניסיון לשמור על שפיות ופשטות בעולם מלא בתעתועים. אז לכל מי שפחד הגיע הזמן להפסיק. רגאיי זה עולם שלם ושווה להכיר אותו, זה לוקח זמן, אבל בשביל זה יש שגרירים - לעזור לנו להסתדר.

תגובות

 • דאונפרסור מאן

  הקטע האהוב עלי באלבום

  שרהג'ונס, 16-05-2009 17:10

 • אחלה המלצה

  הורדתי

  מטוס, 16-05-2009 19:38

 • ההמלצה שלך עזרה לי לעכל את החיבור המוזר הזה

  אביגל, 17-05-2009 08:12