אלבומים

זקני צפת - זקני צפת - 1992

הזקנים באלבום בכורה ששינה את פני המוסיקה הישראלית

מאת יוסי חלילי. 01-05-2009
זקני צפת - זקני צפת - 1992

 

לפעמים, לשטויות שעושים כמה אנשים בודדים יש השפעה גדולה על רבים אחרים. אפשר להכיל את המשפט הזה על שמות כמו אולמרט, פרץ או נתניהו, ובהתייחסות גלובלית - גם על כאלה כמו בוש, נסראללה ובן-לאדן. אבל אם נרצה להיות חיוביים, ואנחנו רוצים, אז אפשר גם להכיל אותו על זקני צפת.

ב-1992, אחרי שצברו שנים מעטות של נגינה משותפת בתיכון ואחרי כמה הופעות במספר מועדונים תל-אביביים, הוציאו מאור כהן, יוני בן-טובים, אורן לוטנברג ורע מוכיח את אלבום הבכורה של "זקני צפת". האלבום הזה היה מעין המשך לקו שאפיין את החברים בהופעות הפרועות שלהם, שתוארו על ידי יואב קוטנר כ"תוהו ובוהו היסטרי של אלתורים מוסיקליים ומילוליים, גסויות ובדיחות, נגינה אגרסיבית, צרחות ונאומים, פרודיות וחיקויים, גניבות מוסיקליות, חשפנות, קפיצות התאבדות לקהל וכל מה שלהקה צעירה באמת יכולה וצריכה לעשות בהופעה (ומעט מאוד להקות אצלנו מעיזות לנסות), המון כיף והומור בלי טיפת חשיבות עצמית". הרבה פעמים זה נשמע כאילו כמה חבר'ה ישבו בסלון עם כמות מכובדת של סמים קלים ועם רדיו-טייפ והחליטו להקליט את הדאחקות שלהם. בעצם, זה בערך מה שהיה שם באמת.

 חוץ מבדיחות, קללות, חיקויים של גבי ברלין וסאונדים של יריקות והפלצות, יש גם שירים. לפעמים עם מילה אחת ("ריקייייי..."), לפעמים עם קצת יותר, אבל תמיד עם איזה אלמנט מפתיע. למרות שהאלבום מאופיין בסאונד רוקיסטי כסאחיסטי מובהק, ניתן למצוא בו גם אלמנטים של פאנק ואפילו רית'ם-אנד-בלוז, לעיתים בתוך שיר אחד שכולל בתוכו מעברים חדים בין שלושת הסגנונות. את המילים ההזויות לשירים, שדיברו על זונות, חשיש ושאר ירקות פרובוקטיביים כתב מאור כהן ואת הלחנים הביאו בן-טובים ולוטנברג, להוציא שיר אחד של ג'ון לי הוקר (Boom-Boom) ואחד שמופיע כבונוס - הביצוע המרענן ל"מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר" של שלום חנוך, שהוקלט בהופעה שלהם ב"פינגווין" ב-1991.

בגדול, אפשר להבין למה חיים יבין כינה אותם "טראש" בשעתו. עם שמות שירים כמו "דוחף באלנבי" ו"הזונה מפרנסיסקו (יוסי)" - השיר האהוב עלי באלבום, קללות ושטויות בלתי פוסקות לכל אורך הדרך, זקני צפת לא היתה משהו שזקנים יאהבו לשמוע. אבל אפשר גם להבין את מה שהבינו ארבעה צעירים בגיל תיכון - שלפעמים מוסיקה יכולה להיות עניין כיפי ותו לא, דרך טובה להוציא אגרסיות ולבלות עם החבר'ה, ושלא תמיד חייבים מילים גבוהות (או מילים בכלל) והפקה מוסיקלית עתירת שכבות בכדי להחשיב אותה למשהו טוב.

כי רק באלבום כזה, כשאתה פותח את חוברת העטיפה, במקום למצוא מילים לשירים או תמונות של חברי הלהקה אתה נתקל בתמונת ענק של בחור קצת חשוד, בלי חולצה ועם שם כמו סמי בוזגלו. רק אלבום כזה כולל בתוכו, מתחת לפסקת התודות, משפט שנכתב בכתב רש"י ואומר: "זקני צפת - חרא להקה". רק באלבום כזה אפשר למצוא פתאום באמצע שיר מלא גיבובים ומריחות עם אוסף מילים שלא קשורות אחת לשנייה משפט כמו "יש גם כאלה בחורות שמסכימות לאהוב!!" ("הגיון"). ורק האלבום הזה מביא אוסף של שטויות של ארבעה ילדים מתל-אביב ומצליח להשפיע על דורות של מאזינים ובערך על כל מי שעושה מוסיקה בארצנו הקטנטונת מאז.

ואני לא יכול שלא לסיים במשפט מקטע שסוגר את האלבום והפך אצלי בחבר'ה לסוג של דרך לומר שלום (דמיינו את מאור כהן בחיקוי של גבי ברלין כשהוא צועק): "נו מה אתה ממשיך לנגן, זה הסוף של השיר, אידיוט!". פשוט גדולים.

תגובות

 • That's poetry baby

  אחלה מילים חלילי!

  גמזו, 01-05-2009 00:46

 • תענוג

  חלילי .. סחטיקה.. העלת בי נשכחות

  אודיני, 01-05-2009 01:53

 • הזונה מפרנסיסקו

  מישהו יודע איפה אפשר להשיג אקורדים של השיר?

  אריה, 07-09-2010 20:56